A. Zapałowski: Agresja coraz bliżej polskiej granicy

Andrzej Zapałowski: Agresja coraz bliżej polskiej granicy.

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Z dr. Andrzejem #Zapałowskim, historykiem, wykładowcą akademickim, ekspertem ds. bezpieczeństwa, prezesem rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, rozmawia Mariusz #Kamieniecki.

polskiej granicy photo

[ zdjęcie ilustracyjne ]

Zdjęcie z MEDIA WNET Attribution-ShareAlike License

Podczas gdy żądania mniejszości ukraińskiej w Polsce wobec naszych władz są coraz bardziej wygórowane, na Ukrainie mamy kumulację ataków na polskie symbole oraz placówki dyplomatyczne. Jak można określić ten atak na polski konsulat w Łucku?

– Oczywiście motywy tego incydentu nie są do końca znane. Tym niemniej sam akt, jaki dokonał się w Łucku, jest przede wszystkim symbolem tego, że państwo ukraińskie straciło kontrolę nad działaniami identyfikowanymi jako terroryzm. W tej sytuacji dla Polski jest to wyraźny sygnał, iż głównym problemem nie jest, kto to zrobił, ale to, że destabilizacja państwa ukraińskiego postępuje, co więcej, zbliża się, i to w formie militarnej, do granic Polski.

Czy i jak incydent w Łucku może wpłynąć na relacje między Polską a Ukrainą?

– Obawiam się, że zasadniczo nic się nie zmieni. Ukraińcy stwierdzą, zresztą już idą w retorykę, że jest to prowokacja Moskwy. Oczywiście dojdzie do kilku dyplomatycznych spotkań, opinia publiczna usłyszy o notach protestacyjnych i nic więcej. Tymczasem właśnie teraz Polska powinna wysłać Ukrainie jasne przesłanie, iż tego typu akcje nie będą dłużej tolerowane.

Tak jak Pan zauważył, ukraińskie władze twierdzą, że za tym i innymi atakami stoi strona „trzecia”…

– Tego typu ataki nie muszą być inspirowane przez Moskwę, ale z całą pewnością są w interesie Rosji. Trzeba jednak pamiętać, że Rosja – nie zapominając o jej agresywnych działaniach na wschodzie Ukrainy, to obecnie również bardzo wygodny podmiot, który pełni rolę worka, do którego wrzuca się wszelkie zarzuty i oskarżenia. Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się problematyką bezpieczeństwa, będzie odczytywał te sygnały przez pryzmat rozkładu ukraińskiego aparatu bezpieczeństwa i braku umiejętności Ukrainy radzenia sobie z rosnącymi zagrożeniami państwa poza obszarem operacji wojskowej w Donbasie.

A zatem komu jest na rękę rosnące napięcie na linii Ukraina – Polska?

– Oczywiście Rosji, ale także niektórym państwom europejskim. Problem w tym, iż na Ukrainie istnieją …

… czytaj całość tutaj: Geopolityka.NET

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/agresja-blizej-polskiej-granicy/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: