Atak rakietowy USA na Syrię – skutek operacji „falszywej flagi” ?

Atak rakietowy USA na Syrię – słuszny odwet czy skutek operacji „falszywej flagi” ?

autor: admin ()

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Dzisiaj nad ranem USA dokonało ataku rakietowego na bazę syryjskiej armii w prowincji Homs. Do celu dotarło w sumie 59 rakiet manewrujących typu Tomahawk. Prezydent Donald Trump zdecydował się na ten krok w odpowiedzi na wcześniejszy atak z wykorzystaniem broni chemicznej, w którym zginęło 80 osób.

Atak rakietowy photoZdjęcie z Official U.S. Navy Imagery Attribution License

Amerykanie zaatakowali bazę wojskową, z której rzekomo przeprowadzono ten atak chemiczny. Uczyniono to mimo gróźb ze strony Rosji, protektora obecnego reżimu syryjskiego. Prezydent Putin oświadczył, że atak na syryjską bazę to agresja wobec suwerennego państwa „pod stworzonym na tę potrzebę pretekstem”.

Tym samym Putin zasugerował, że atak z wykorzystaniem broni chemicznej, w którym zginęło wiele dzieci i kobiet, mógł być tak zwaną operacją „Fałszywej Flagi”. Zresztą kilka lat temu w Syrii, miał miejsce podobny atak, w którym zginęły dziesiątki ludzi i wtedy również przeciwnicy syryjskiego satrapy, Baszira Assada, twierdzili, że to on jest za to odpowiedzialny. Z kolei jego zwolennicy wskazywali na to, że trującego sarinu użyli dżihadyści sunniccy, aby w ten sposób wciągnąć w konflikt po swojej stronie największe mocarstwo świata, Stany Zjednoczone.

Wtedy im się to nie udało, ale tym razem cel ten osiągnięto. Trudno uwierzyć, że Assad zdecydowałby się na pogwałcenie konwencji międzynarodowych i spektakularnie wytruł kilkadziesiąt kobiet i dzieci. Reakcją świata na taką tragedię musiała być wściekłość. Mord ten zdaje się po prostu legitymizować atak odwetowy, a nawet obalenie obecnego prezydenta Syrii. Oczywiste jest zatem, że Assad bardzo na tym straci. Kto zatem zyskuje?

Niewątpliwie zyskają dżihadyści z ISIS i temu podobnych organizacji, ponieważ zdobyli wielkiego sprzymierzeńca w walce o przejecie kontroli nad Syrią. Zyskuje Izrael, który od dawna usiłuje obalić Assada. Rząd Izraela pochwalił decyzję Trumpa i zadeklarował oficjalnie pełne poparcie dla tego ataku rakietowego. Zyskuje również sam Trump, oskarżany ciągle o bliskie relacje z Putinem. Teraz jego krytycy będą musieli przyznać, że postawił się Rosji. 

Jaka zatem jest prawda …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 vote
Article Rating
Podziel się tym co czytałeś!

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/atak-rakietowy-usa-na-syrie/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: