Chiny mogą dogadać się z Filipinami

Chiny mogą podzielić się sporną rafą Scarborough z Filipinami.

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość
Morze Południowochińskie photoWiele wskazuje na to, że spór między Filipinami a Chinami o Morze Południowochińskie dobiega końca. Prezydent Rodrigo Duterte, wraz z wieloma biznesmenami, wyruszył kilka dni temu z pierwszą oficjalną wizytą do Chin. Spotkanie przywódców obu państw postrzegane jest jako przełomowe.
Poprzedni prezydent Filipin, Benigno Aquino III, był zdecydowanym sojusznikiem USA. To właśnie za jego kadencji złożony został pozew do Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie Morza Południowochińskiego. Trzy miesiące temu ogłoszono werdykt na korzyść Filipin.
Jednak nowy przywódca tego państwa, Rodrigo Duterte, najwyraźniej nie ma zamiaru kontynuować polityki swojego poprzednika. Postanowił rozpocząć wojnę z handlarzami narkotyków, zawiesił amerykańsko-filipińskie patrole morskie na Morzu Południowochińskim i zagroził, że zrezygnuje z wspólnych ćwiczeń wojskowych. Duterte zapowiadał również, że nie pozwoli aby Filipiny były traktowane jak podwórko Stanów Zjednoczonych, dlatego zwrócił się w kierunku Chin.
Próba naprawienia relacji chińsko-filipińskich jest pozytywnie postrzegana przez Duterte i Jinpinga. Agencja Reuters, powołując się na źródła powiązane z chińskim rządem twierdzi, że Xi Jinping ma nawet rozpatrzyć udostępnienie spornej rafy Scarborough na Morzu Południowochińskim dla filipińskich rybaków. Z oświadczeń prezydenta Duterte wynika, że Filipiny …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Zdjęcie z naturalflow Attribution-ShareAlike License

Zdjęcie z outofsocks Attribution-NoDerivs License

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/chiny-moga-dogadac-sie-z-filipinami/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x