O potrzebie Obrony Cywilnej – nauczajmy rzeczy praktycznych np. jak zrobić zastrzyk?
Nauczajmy rzeczy praktycznych – np. jak zrobić zastrzyk? Zatamować krew? Rozpoznać symptomy zbliżającego się zawału serca? Jest wiele innych przydatnych umiejętności, które należałoby upowszechnić w społeczeństwie. Niestety stan wiedzy o tego typu pożytecznych umiejętnościach jak np. z zakresu pierwszej pomocy i innych tego typu zagadnień jest zatrważająco niski. Zrobienie zastrzyku nie jest umiejętnością wymagającą kilku lat studiów pielęgniarskich! Chodzi o to, że każdy po przeszkoleniu, jeżeli nie mdleje na widok igły (bo i takie są przypadki), powinien być w stanie tego typu umiejętność wykazać w praktyce, w warunkach standardowych.
![Civil Defence Flag [ Obrony Cywilnej ]](https://www.wojna.info/wp-content/uploads/hotlink-ok/1024px-CivilDefense_square.svg_.png)
Międzynarodowa flaga Obrony Cywilnej
Sposobem na nauczanie rzeczy praktycznych, potrzebnych w życiu codziennym, umiejętności których upowszechnienie, byłoby korzystne dla nas wszystkich może być nauczanie i szkolenie z zakresu Obrony Cywilnej.
Jeszcze nie tak dawno mieliśmy doskonale rozwinięte struktury OC w przedsiębiorstwach, strukturach uspołecznionych, jednostkach administracji państwowej, nawet szkołach, szpitalach itd. To wszystko zostało w zasadzie zaprzepaszczone, nawet mamy zapaść w nauczaniu z zakresu Obrony Cywilnej, które nie jest realizowane zgodnie z potrzebami jakie mamy w tym zakresie. Trzeba bowiem pamiętać, że nie mówimy tylko o przygotowaniach na wypadek wojny, liczą się klęski żywiołowe i wszelkiego rodzaju zdarzenia w których jest potrzebna organizacja, porządek i zapewnienie przebiegu zdarzeń w sposób kontrolowany. Czyni to Obronę Cywilną nadzwyczajnie użyteczną dziedziną wiedzy i praktycznego stosowania. Jeżeli zaś, uwzględnimy zagrożenia wojenne, to w zasadzie mówimy o fundamencie przetrwania organizacji społeczeństwa w okresie najpoważniejszego kryzysu jaki można sobie tylko wyobrazić.
W serwisie informacyjnym Obrona Cywilna Kraju na stronie internetowej ock.gov.pl znajdujemy bardzo ciekawy raport przedstawiający „Ocenę przygotowań w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce za 2015r.” dostępny w PDF [tutaj]. Jak czytamy w tym dokumencie jest to „diagnoza stanu przygotowań organów i formacji obrony cywilnej, innych podmiotów, a także ludności, do realizacji zadań w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, wraz z wnioskami.” [Źródło tamże s.2]. Ten dokument jest przykładem, że da się przygotować w naszym kraju sprawozdanie w sposób kompetentny, wręcz doskonały – może stanowić wzór dla wszelkich innych sprawozdań. Warto go przeczytać, żeby wyrobić sobie zdanie na temat istniejącego systemu, który jest w swojej istocie bardzo dobry, jedynie wymaga wzmocnienia, wsparcia i upowszechnienia. W dokumencie mamy informacje podane naprawdę podręcznikowo – wszędzie są konkluzje w postaci wniosków prezentujące najwyższy profesjonalizm podejścia do każdego zagadnienia, naprawdę aż chce się to czytać!
Uważny czytelnik znajdzie tam szereg perełek jak np. informacja na s. 22, wedle której na zakup sprzętu OC w 2015 roku przeznaczono powyżej 7,6 mln PLN! Nieco wyżej jest tabela z wykazem sprzętu – dowiecie się państwo ile jest masek. Jak podzielicie je przez ilość ludzi, to wyjdzie ciekawa liczba. Jest tam o wiele więcej tego typu niesłychanie interesujących informacji.
Warto się tymi sprawa interesować i wspierać zadania z zakresu Obrony Cywilnej, na pewno wolontariat w tym zakresie jest możliwy, jak również i zbiórki publiczne. Nie ma skuteczniejszego sposobu na to, żeby zwiększyć odporność naszego państwa na bodźce negatywne.
W praktyce Obrona Cywilna powinna być czymś więcej, niż wydziałem zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim. Należy tak zmienić system, żeby OC było na wszystkich szczeblach zarządzania państwem i przewijało się przez wszystkie sfery życia publicznego. Chodzi o to, żeby ustawowo zmusić przedsiębiorstwa o określonym znaczeniu i wielkości – do działań na rzecz Obrony Cywilnej. Docelowo chodzi o to, żeby OC było elementem naszej codzienności – składową, na którą wszyscy zwracamy uwagę.
Wszystkim osobom zaangażowanym w Obronę Cywilną w kraju, należy się najwyższy szacunek i pełne zaufanie, od ich umiejętności i ciężkiej pracy bardzo wiele zależy.