Długotrwały brak energii elektrycznej | Preppersi

Długotrwały brak energii elektrycznej.

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Długotrwały brak energii elektrycznej, to pierwszy z kataklizmów na dziś który przychodzi mi na myśl.
Spowodowany może być wieloma czynnikami. Za to skutki będą wiadome. Większość ludzi w żadnym stopniu nie jest na to przygotowana.

Tak się składa, że ja pamiętam czasy bez energii elektrycznej. Przez tysiące lat ludzie obywali się bez. Teraz wydaje się że już „bez” się nie da. Da się, korzystając z wiedzy przodków. W każdym razie ja postanowiłem z niej skorzystać.
Początkowo mieszkałem z rodzicami u dziadków. Kilkuhektarowa polana wśród lasów, trzy gospodarstwa. Prąd dociągnięto dopiero w 1975 roku, chyba jako ostatnie miejsce w okolicy. Do najbliższej wioski 2 km, może dlatego. Miałem wtedy 10 lat, dobrze pamiętam jak było przed 1975.
Pierwsze co pamiętam, to zapach przypalonego mleka i dym z brzozowych gałązek. Zagrzać mleko berbeciowi, to trzeba było w kuchni rozpalić. W komórce zawsze były słomiane wiechcie i zwitki suchych gałązek brzozowych na rozpałkę. A że babci przeważnie mleko kipiało, stąd ten zapach. Dziadek był myśliwym. Mięso z upolowanej i hodowanej zwierzyny było przechowywane w ziemi. Kawałki mięsa były otaczane w gruboziarnistej soli, układane w kamionkowym garnku, garnek zawiany w płótno i w piach.
Do dziś pamiętam wygląd i niepowtarzalny smak tego mięsa. W rogu podwórka stał piec chlebowy. Babcia raz na dwa tygodnie piekła chleb. Drewniana dłubana topolowa dzieża, słomiane wyplatane koszyczki, drewniana łopata do wykładania i wysadzania chleba. Nigdy później takiego chleba nie jadłem. W komórce stały dwa worki mąki: pszenna na kluski i bułki, żytnia na chleb. Młyny gospodarcze były w każdej gminie. Nie kupowało się mąki w sklepie. Po żniwach szykowało się zborze na młyn, najlepszej możliwej jakości. Zboże na wóz, konia do woza i na młyn. Przemiał był bezgotówkowy, dawało się „miarkę”. Z każdych 100 kg zboża, 12 – 17 kg za usługę. Wychodziło ok 40 kg mąki „50″ i tyle samo otrąb. Ugotowane drobne ziemniaki wymieszane z otrębami stanowiły przysmak dla domowych zwierzaków. Niewiele ich było. Dwie krowy, koń, parę świniaków, kury i kaczki. To plus kilka ha wystarczyło do wyżywienia 6 osobowej rodziny i pewnie jeszcze coś tam zostawało. Z mleka robione było zsiadłe mleko (z siarapatą lub bez, kto zainteresowany to wyjaśnię), masło i maślanka, twaróg i serwatka, zbierana była śmietana. Robienie masła …

Czytaj dalej na Długotrwały brak energii elektrycznej | Preppersi.

Podziel się tym co czytałeś!

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/dlugotrwaly-brak-energii-elektrycznej/

%d bloggers like this: