Dzięki pomocy Turcji, Rosja może rozwalić NATO od środka

Rosja, dzięki pomocy Turcji, może rozwalić NATO od wewnątrz.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Coraz więcej wskazuje na to, że w #Turcji, 15 lipca, byliśmy świadkami próby obalenia #Erdogana przez organizację #NATO. Dziennikarze potwierdzili zresztą, że przewrotowcy w większości należeli do Sił #Szybkiego #Reagowania #NATO. Media z kolei podają, że #Rosja ostrzegła tureckiego prezydenta na kilka godzin przed zamachem.

Gdy #Erdogan znów był pewny swojej władzy, nakazał aresztowanie wszystkich spiskowców i zrobił wielkie czystki w swojej armii, a także w systemie edukacyjnym. Zatrzymano wielu tzw. #Gulenistów i pozamykano uczelnie, powiązane z Fethullahem #Gülenem – bogatym duchownym, który żyje obecnie w #Stanach Zjednoczonych i wciąż posiada wielkie wpływy w #Turcji. #Ankara traktuje jego ruch jak organizację #terrorystyczną.

 

Gdy tylko #Erdogan rozpoczął czystki w swoim kraju, zaczęły pojawiać się słowa potępienia ze strony #Unii #Europejskiej oraz #Stanów Zjednoczonych. Można było odnieść wrażenie, że jego zachodni „partnerzy” jakby zawiedli się nieudanym puczem wojskowym. Zaczęto dyskutować nad tym, czy #Turcja powinna jeszcze pozostać w #NATO – czy nadal spełnia wszystkie „wymagania”. #Zachód niczego nie zrobił w tej sprawie i chyba zaczyna właśnie tego żałować.

 

Setki tureckich urzędników i dyplomatów w NATO zostało zatrzymanych przez służby. Szacuje się, że około 100 tysięcy urzędników państwowych zostało zawieszonych lub zwolnionych. Oskarżono ich o współudział w nieudanym przewrocie wojskowym lub współpracę z Fethullahem Gülenem. Jak donosi The #Times, zwolniło się wiele stanowisk a Erdogan najwyraźniej postanowił je zapełnić osobami o prorosyjskich i antyzachodnich poglądach.

#Amerykański generał oraz dowódca sił NATO w Europie, generał Curtis #Scaparrotti powiedział niedawno, że około 150 tureckich oficerów zostało odwołanych lub przeszło na emeryturę. Część z nich powiadomiła go, że wśród ich następców zaobserwowano ultranacjonalistyczne i antyzachodnie sentymenty a jednocześnie posiadają prorosyjskie, prochińskie i proirańskie nastawienie. Co więcej, niektórzy z nich są bardziej radykalni i „kwestionują wartości NATO.”

 

Choć działania Turcji w syryjskim konflikcie budzą wiele wątpliwości, sytuacja wokół NATO wydaje się …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Zdjęcie z Utenriksdept Attribution-NoDerivs License

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/dzieki-turcji-rosja-rozwalic-nato/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x