Kujawsko-Pomorskie. Gdzie szukać schronów? [ZDJĘCIA]

Kujawsko-Pomorskie. Gdzie szukać schronów? [ZDJĘCIA]
Źródło: Alert Google – schrony

Kujawsko-Pomorskie. Gdzie szukać schronów? [ZDJĘCIA]

O stan schronów zobowiązani są dbać właściciele budynków
Fot.: Tomasz Czachorowski

Piotr Schutta

W razie niebezpieczeństwa mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będą szukać schronów. Gdzie one są?

Wyobraźmy sobie, że Polska stała się areną działań wojennych. Na największe miasta spadają bomby burzące i pociski rakietowe. W użyciu jest broń chemiczna. Również w Bydgoszczy i Toruniu rozlega się złowieszczy, trwający trzy minuty, modulowany dźwięk syren.

W takiej sytuacji każdy instynktownie będzie szukał bezpiecznego miejsca ukrycia. Schronu.

– Tylko pytanie za dziesięć punktów: co to jest schron i gdzie go szukać? Nie ma aktualnie aktów prawnych, które by to określały. Kiedyś były, ale zostały zlikwidowane jednym dokumentem w 2001 roku – zauważają specjaliści do spraw obrony cywilnej z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Urzędnicy przyznają, że tak jak wyparowały akty prawne, w ostatnich kilkunastu latach zniknęła w Polsce również spora liczba budowli ochronnych. Wiele z nich zostało zlikwidowanych wraz z upadającymi zakładami pracy, a część „wygasiły” spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, dla których schron oznaczał marnowanie metrów kwadratowych i niepotrzebny wydatek na konserwację pomieszczeń i znajdujących się tam urządzeń. Brak przepisów spowodował, że dziś nawet trudno wskazać, kto ma utrzymywać te schrony, których jeszcze nie zlikwidowano.

Czeski film, nikt nic nie wie

– Tak naprawdę mamy białą plamę i poważne problemy z określeniem, kto i za co odpowiada. Dawniej pod każdym budynkiem wielorodzinnym i obiektem użyteczności publicznej musiało się znajdować podpiwniczenie o ściśle określonych standardach spełniających warunki budowli ochronnej. Dzisiaj nie ma takiego wymogu – mówi Tadeusz Wierzba, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Toruniu. Jak tłumaczy, odpowiedzialność za utrzymywanie schronu w dobrej kondycji technicznej spada dziś na właścicieli budynków.

– Szczerze mówiąc, my jako miasto, żadnych schronów nie mamy. Za te, które istnieją odpowiadają właściciele nieruchomości – dodaje i wyjaśnia, że owszem, toruński ratusz dysponuje wykazem schronów znajdujących się na terenie miasta, ale nic więcej.

Identyczna sytuacja jest w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu i… w każdym właściwie polskim mieście. Wydziały zarządzania kryzysowego dysponują, mniej lub bardziej dokładnymi wykazami budowli ochronnych, zlokalizowanych na swoim terenie, ale nie mają obowiązku ani tych obiektów kontrolować, ani dbać o ich konserwację. To każe postawić pytanie o wiarygodność danych gromadzonych pro forma przez urzędy miast i gmin. To, co na papierze jest schronem, w rzeczywistości często okazuje się zwykłą piwnicą albo czymś, co bliskie jest katastrofie budowlanej.

– Pod koniec 2004 roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego sporządził raport o stanie bezpieczeństwa schronów i ukryć. Na bazie 1800 budowli poddanych sprawdzeniu stwierdzono, że blisko 70 procent z nich zagraża zdrowiu i życiu. Większość budowana była w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych lub jeszcze wcześniej. W dobrym stanie przetrwały nieliczne, o które dbano. Wiele jednak uległo totalnej degradacji, ponieważ z powodu braku środków nikt na nie nie łożył – nie ukrywa pułkownik Paweł Kwiatkowski ze sztabu głównego Obrony Cywilnej Kraju, współautor opracowywanego od 2014 roku projektu ustawy o ochronie ludności.

W jednym z proponowanych rozporządzeń około ustawowych zostały opisane dokładne warunki techniczne i eksploatacyjne dotyczące schronów i ukryć w Polsce.

– Na razie jesteśmy na etapie opiniowania projektu ustawy. Mamy nadzieję, że do końca tego roku zostanie ona przyjęta – dodaje pułkownik Kwiatkowski, zaznaczając jednocześnie. – Tylko przestrzegam. W tej chwili schrony nie podlegają nawet pod Obronę Cywilną. W rozporządzeniu Rady Ministrów z 2002 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju nie ma żadnego zapisu, który by wskazywał, że utrzymywanie budowli ochronnych należy do naszych zadań. Do 1985 roku obowiązywały szczegółowe zasady budowy schronów i ukryć. Oczywiście nie możemy wracać do czasów zimnej wojny, kiedy prawie pod każdym budynkiem budowano schron, ale ta materia domaga się regulacji. Na razie ciężko to idzie. Jak po grudzie – nie owija w bawełnę Paweł Kwiatkowski z biura ds Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

Źródło: Kujawsko-Pomorskie. Gdzie szukać schronów? [ZDJĘCIA]

0 0 vote
Article Rating
Podziel się tym co czytałeś!

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/gdzie-szukac-schronow/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: