Jemen: Ten konflikt może się rozszerzyć na Arabię Saudyjską [WYWIAD] | DW.DE

Jemen: Ten konflikt może się rozszerzyć na Arabię Saudyjską [WYWIAD]

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Interweniując w Jemenie, Arabia Saudyjska igra z ogniem, twierdzi w wywiadzie dla DLF ekspert bliskowschodni Michael Lueders.

Oliver Heckmann: Milicje Huthi posuwają się coraz bardziej do przodu. Nie wszyscy wiedzą, co to są za milicje. Czy są to tylko milicje islamskie, czy też terroryści, porównywalni z Państwem Islamskim?

Michael Lueders: Na razie nie są terrorystami, lecz jemeńskimi szyickimi milicjami, które próbują odebrać władzę sunnitom. Jest to jeden z tych konfliktów, jakie znamy z Iraku i Syrii: mamy różne grupy etniczne i religijne, które próbują pokonać się nawzajem i nie są w stanie różnicy stanowisk uregulować w sposób pokojowy. W tym konflikcie może jeszcze dojść do eskalacji, bo Arabia Saudyjska będzie się dalej poważnie angażować militarnie w tym regionie. Ale nie wygra tej wojny już chociażby z uwagi na topografię. Są to niedostępne tereny; idealne do prowadzenia walk partyzanckich. Jednocześnie miliony mieszkańców Jemenu cierpią głód, są bez pracy i brakuje im wody pitnej.

„Setki tysięcy jemeńskich gastarbeiterów w Arabii Saudyjskiej”

OH: Mówi Pan, że Arabia Saudyjska nie wygra tej wojny. Pomimo to próbuje rozszerzyć swoją strefę wpływów. Czy to dobra czy zła wiadomość?

ML: To nie jest dobry pomysł. Już kiedyś jeden z krajów arabskich próbował w latach sześćdziesiątych XX wieku narzucić ludności jemeńskiej swoją wolę albo wprowadzić tam własny porządek. To był Egipt za rządów Gamala Abdela Nasera. Wtedy wybuchła trwająca trzy lata wojna, którą Egipt przegrał. Oczywiście że Arabia Saudyjska ma inne możliwości i militarne, i finansowe, ale Huthi, szyicka sekta, nie żyją tylko po stronie jemeńskiej, lecz również po stronie saudyjskiej. W Arabii Saudyjskiej pracują setki tysięcy jemeńskich gastarbeiterów. To może się przerodzić w bardzo poważny konflikt. Arabia Saudyjska jest protektorem sunnitów a Iran szyitów. Bo szyici oczywiście nie zapomnieli, że …

Czytaj dalej na Jemen: Ten konflikt może się rozszerzyć na Arabię Saudyjską [WYWIAD].

Podziel się tym co czytałeś!

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/jemen-ten-konflikt-moze-sie-rozszerzyc/

%d bloggers like this: