Jemen: Ten konflikt może się rozszerzyć na Arabię Saudyjską [WYWIAD] | DW.DE

Jemen: Ten konflikt może się rozszerzyć na Arabię Saudyjską [WYWIAD]

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Interweniując w Jemenie, Arabia Saudyjska igra z ogniem, twierdzi w wywiadzie dla DLF ekspert bliskowschodni Michael Lueders.

Oliver Heckmann: Milicje Huthi posuwają się coraz bardziej do przodu. Nie wszyscy wiedzą, co to są za milicje. Czy są to tylko milicje islamskie, czy też terroryści, porównywalni z Państwem Islamskim?

Michael Lueders: Na razie nie są terrorystami, lecz jemeńskimi szyickimi milicjami, które próbują odebrać władzę sunnitom. Jest to jeden z tych konfliktów, jakie znamy z Iraku i Syrii: mamy różne grupy etniczne i religijne, które próbują pokonać się nawzajem i nie są w stanie różnicy stanowisk uregulować w sposób pokojowy. W tym konflikcie może jeszcze dojść do eskalacji, bo Arabia Saudyjska będzie się dalej poważnie angażować militarnie w tym regionie. Ale nie wygra tej wojny już chociażby z uwagi na topografię. Są to niedostępne tereny; idealne do prowadzenia walk partyzanckich. Jednocześnie miliony mieszkańców Jemenu cierpią głód, są bez pracy i brakuje im wody pitnej.

„Setki tysięcy jemeńskich gastarbeiterów w Arabii Saudyjskiej”

OH: Mówi Pan, że Arabia Saudyjska nie wygra tej wojny. Pomimo to próbuje rozszerzyć swoją strefę wpływów. Czy to dobra czy zła wiadomość?

ML: To nie jest dobry pomysł. Już kiedyś jeden z krajów arabskich próbował w latach sześćdziesiątych XX wieku narzucić ludności jemeńskiej swoją wolę albo wprowadzić tam własny porządek. To był Egipt za rządów Gamala Abdela Nasera. Wtedy wybuchła trwająca trzy lata wojna, którą Egipt przegrał. Oczywiście że Arabia Saudyjska ma inne możliwości i militarne, i finansowe, ale Huthi, szyicka sekta, nie żyją tylko po stronie jemeńskiej, lecz również po stronie saudyjskiej. W Arabii Saudyjskiej pracują setki tysięcy jemeńskich gastarbeiterów. To może się przerodzić w bardzo poważny konflikt. Arabia Saudyjska jest protektorem sunnitów a Iran szyitów. Bo szyici oczywiście nie zapomnieli, że …

Czytaj dalej na Jemen: Ten konflikt może się rozszerzyć na Arabię Saudyjską [WYWIAD].

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/jemen-ten-konflikt-moze-sie-rozszerzyc/

Dlaczego "poziom czarny".
Odpowiedź dla "kota" i nie tylko niego.

Poziom czarny ma dwie opcje, w tym wypadku chodzi o opcję drugą:

CZARNY:
– katastrofa wydaje się być nieunikniona i może mieć miejsce w każdej chwili (minuty lub godziny, raczej nie dni). Sprawdź gotowość, słuchaj radia, bądź blisko najbliższych.
– trwa wojna (atak biologiczny, chemiczny, nuklearny, lub konwencjonalny). Niech Bóg Wam pomoże, bo na ludzi nie liczcie!

Gdy to pisałem byłem pewny, że atak będzie krótkotrwały, ale masakryczny. Tymczasem wybrano opcję równie katastrofalną w skutkach, ale rozłożoną w czasie.

Już w lutym 2020 grupa naukowców (w tym noblista z dziedziny genetyki) potwierdziła, że przy wirusie SARS-CoV-2 manipulowano. Artykuł na ten temat był przez kilkanaście godzin dostępny online na stronie prestiżowego wydawnictwa medycznego.
Dzięki Internet Archive udało mi się go zobaczyć, ale nie jestem specjalistą więc nic nie zrozumiałem i zaufałem ocenie noblisty.

Skoro wirus jest sztuczny, to znaczy że ma miejsce wojna biologiczna. Nie do końca wiadomo kto zaatakował (podejrzewam NWO), ale ma to znaczenie drugorzędne.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

PS. Według mediów (Polsat i RadioM) w tej chwili szpitale są pełne zaszczepionych osób z powikłaniami grypowymi i niewydolnością oddechową. Normalnie takich osób jest kilkanaście miesięcznie w skali kraju!