Korea Północna przeprowadziła test bomby wodorowej!

Korea Północna przeprowadziła udany test bomby wodorowej, który wygenerował potężny wstrząs sejsmiczny.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Korea Północna osiągnęła właśnie coś, czego Stany Zjednoczone obawiały się najbardziej. Agencja informacyjna KCNA powiadomiła o szóstej próbie nuklearnej. Z powodzeniem przetestowano bombę wodorową, która podobno jest już gotowa do użytku i można ją zamontować na międzykontynentalnych rakietach balistycznych.

test bomby wodorowej photoZdjęcie z x-ray delta one Attribution-NonCommercial-ShareAlike License

Wszystko zaczęło się w sobotę, gdy państwowa stacja telewizyjna powiadomiła, że Korea Północna osiągnęła sukces w pracach nad zaawansowaną bombą wodorową, która powstała wyłącznie dzięki krajowej technologii. Poinformowano również o powstaniu nowej broni elektromagnetycznej. W ostatnim czasie sugerowano, że Korea Północna może przygotowywać się do kolejnej próby jądrowej. Przypuszczano, że test odbędzie się 9 września, tj. w dniu ogłoszenia niepodległości przez Koreę Północną. W zeszłym roku 9 września odbyła się piąta próba jądrowa.

Tymczasem zupełnie niespodziewanie w niedzielę o północy czasu północnokoreańskiego odnotowno silny wstrząs w północno-wschodniej części Korei Północnej. Agencja USGS oszacowała jego magnitudę na 6,3 stopnia w skali Richtera. Trzęsienie ziemi wystąpiło w pobliżu poligonu, na którym Pjongjang przeprowadzał poprzednie testy nuklearne. Zachodni eksperci przypuszczali, że wstrząs mógł zostać wygenerowany sztucznie, po czym Korea Północna oficjalnie powiadomiła o szóstej próbie jądrowej.

Wstrząs sejsmiczny był przynajmniej 10 razy silniejszy od zeszłorocznego testu broni jądrowej i odczuwalny w północno-wschodnich Chinach setki kilometrów od miejsca wybuchu. Moc eksplozji została oszacowana na 120 kiloton – to wielokrotnie więcej niż podczas próby z 9 września 2016 roku, gdy wybuch posiadał siłę jedynie 10 kiloton.

Korea Północna jest blisko powołania własnych sił jądrowych, ponieważ przetestowana bomba wodorowa jest podobno gotowa do użytku i można już ją umieszczać w rakietach balistycznych. Szósta próba jądrowa wywołała niezadowolenie na Zachodzie oraz w Chinach i Rosji. Korea Północna będzie teraz poważnym wyzwaniem dla Donalda Trumpa, który zapowiadał, że nie dopuści do kolejnej próby jądrowej, a jeśli do niej dojdzie to w odpowiedni sposób zareaguje. Prezydent USA ma wkrótce wydać komentarz. Obecnie raczej nikt nie ma …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/korea-test-bomby-wodorowej/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x