Co zrobią mundurowi pozbawiani świadczeń emerytalnych?

Możliwa radykalizacja postaw osób pozbawianych części świadczeń emerytalnych.

8 GRUDNIA 2016 04:20 0 KOMENTARZY AUTOR: KRAKAUER

Ze względu na drastyczność decyzji związanych z pozbawianiem części świadczeń emerytalnych bardzo dużej ilości ludzi, trzeba się zastanowić nad ich możliwymi reakcjami. To nie jest tak, że państwo może przeprowadzić działania uderzające w szereg osób i ich rodziny, a to pozostanie bez konsekwencji. Zawsze akcji towarzyszy reakcja. W tym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistym złamaniem dotychczasowych reguł. Coś takiego jak stosowanie kary zbiorowej i działanie prawa wstecz – jest czymś niesamowitym w domenie prawa rzymskiego. Jeżeli do tego dodamy fakt, że ma to dotyczyć funkcjonariuszy państwa – z tak niesłychanie delikatnych sfer jak sprawy wewnętrzne i wojsko – to należy zapalić czerwone światełko i postawić wielki znak zapytania o konsekwencje.

 

świadczeń emerytalnych photo                     Zdjęcie z cyphunk Attribution-ShareAlike License 

Istotą Okrągłego Stołu było porozumienie się elit i zagwarantowanie spokoju społecznego na kolejne 26 lat. Elementem porozumienia było uznanie ciągłości państwa i jego zobowiązań przez wszystkie strony – na zasadzie nie kwestionowania. Dzisiaj twierdzenie, że sprawiedliwość społeczna wymaga odebrania byłym funkcjonariuszom państwa, części ich świadczeń to jawna niesprawiedliwość. Jeżeli już mówimy o sprawiedliwości społecznej, to ówcześni poszkodowani po prostu powinni dostać odpowiednie odszkodowania. Natomiast osoby, które wówczas popełniły przestępstwa lub zachowały się w inny sposób niegodnie, należy postawić przed Sądem. Nie może być mowy odpowiedzialności zbiorowej.

Mniej więcej tak, rozumieją to wszyscy ludzie rozumiejący działanie prawa. Podobnie rozumie to większość osób, które zostały już dotknięte zmianami w wypłacie świadczeń emerytalnych lub im to grozi. W dominującej części są to ludzie niewinni żadnym przewinieniom, w poprzednim ustroju wszystko było upolitycznione, jednak wrzucanie wszystkich do jednego worka to błąd.

Ci ludzie, którzy będą pokrzywdzeni w wyniku wprowadzanych obecnie zmian, mogą zachowywać się desperacko, chodzi o to że wiele osób może ukierunkować swój żal i ból do wewnątrz, posuwając się do działań skierowanych przeciwko własnemu zdrowiu i życiu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę skalę obniżek świadczeń, to na pewno wywoła szok. Nie wszyscy mają zasoby, nie wszyscy są odporni psychicznie. Może dojść do wielu ludzkich tragedii.

Jednakże, to nie jest wszystko czego należy się spodziewać. Możliwa jest radykalizacja postaw osób pozbawianych części świadczeń emerytalnych. Nie można tego wykluczyć, biorąc pod uwagę profile osobowościowe modelowych funkcjonariuszy ww. resortów. Z punktu widzenia wewnętrznego poczucia lojalności, dla większości z tych osób ich własne państwo może ich traktować jako wrogów i wyrzutków. To, jakie reakcje może wyzwolić taka postawa pozostawmy w kwestii domysłów, jednakże nie można wykluczyć postaw radykalnych. W tym także i takich, które będą wyrażały się poprzez ukierunkowanie agresji wobec państwa.

Powoduje to, że dla stosownych czynników z ostrożności cała grupa osób pokrzywdzonych zmianami w wypłatach świadczeń emerytalnych staje się podatna na radykalizację i staje się grupą ryzyka, jeżeli chodzi o możliwe działania antypaństwowe. W praktyce przekłada się to na różne możliwości. Trzeba pamiętać, że nie mówimy o emerytowanych kucharzach, mówimy o osobach wśród których będą i osoby zdolne do zaplanowania tłumienia rozruchów, ruchu wojsk zmechanizowanych jak i saperzy i antyterroryści. Mówimy o całej grupie ludzi posiadających bardzo wysokie kwalifikacje w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Co w przypadku, jak ktoś z nich zradykalizuje się na tyle, że będzie mu wszystko jedno jakie konsekwencje przyniosą jego działania? Co w przypadku jeżeli powstaną grupy i inne struktury tajne mające na celu nazwijmy to profilowaną działalność antypaństwową? Możliwe są tutaj różne permutacje, lepiej nie myśleć o konsekwencjach, jednak trzeba mieć świadomość, że ta krzywda nie będzie przemilczana.

Gdyby rząd przeprowadził zmiany w ramach systemu, który wszyscy akceptują – czyli poprzez system wymiaru sprawiedliwości udowadniał, że konkretne osoby nie są godne do świadczeń emerytalnych w danym stopniu i np. degradował byłych funkcjonariuszy i Żołnierzy do stopni podstawowych i na tej podstawie przeliczał ich emerytury – nie byłoby w ogóle problemów.

W obecnym stanie rzeczy wszystko jest możliwe. Pojawi się nam w kraju duża grupa społeczna, która w poczuciu krzywdy może zachowywać się dramatycznie i radykalnie. Proszę pamiętać, ci ludzie mają rodziny – poczucie krzywdy będzie pielęgnowane. Czy może przypadkiem o to chodziło? Dalsze dzielenie Polaków i stworzenie wroga wewnętrznego? Jeżeli zakładamy racjonalne działanie władzy, to oznacza że inicjatorzy muszą wiedzieć jakie mogą być możliwe skutki. Więc tu raczej nie ma przypadku.

The post Możliwa radykalizacja postaw osób pozbawianych części świadczeń emerytalnych appeared first on Obserwator polityczny.

Źródło: Obserwator Polityczny

Zdjęcie z Wild Spirit Wolf Sanctuary Wolves Attribution-NonCommercial-NoDerivs License

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/mundurowi-pozbawiani-swiadczen/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x