Najważniejszy jest pokój | wiara.pl

Najważniejszy jest pokój

DODANE 2015-04-21 15:17 Andrzej Macura
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Wojna to eksplozja zła. Dlatego troska o pokój to równocześnie troska o to, by nie budzić demonów. Niech śpią.

Kolejny odcinek cyklu o społecznym nauczaniu Kościoła „Dla dobra naprawdę wspólnego”.

Wyjść do ogrodu, rozpalić grilla i siąść na leżaku. A potem pozwalać pieścić się promieniom słońca i słuchać leniwego buczenia owadów tudzież okrzyków swoich i cudzych pociech. Nuda? Może. Ale to znacznie lepsze niż niepewność, strach, kalectwo i śmierć, jakie towarzyszą wojnie. No i lepsze niż zawsze towarzyszący wojnie głód. O braku bieżącej wody, prądu i paru innych już nie mówiąc.

Tak, pokój to ogromna wartość. Dlatego wspólnota międzynarodowa powinna dołożyć wszelkich starań, by do niej nigdy nie dochodziło. Bo przecież nawet skromne, ale spokojne życie jest dużo lepsze niż nowe zdobycze terytorialne czy mile połechtana narodowa ambicja dokonane za cenę zniszczeń, głodu, strachu, bólu, łez i krwi. I dlatego w społecznym nauczaniu Kościoła tak mocno akcentuje się wartość pokoju

Zwraca przy tym uwagę, że pokój to nie tylko brak wojny, zwłaszcza wywołany równowagą pomiędzy wrogimi siłami. To stan opierający się na właściwej koncepcji osoby ludzkiej, wymagający budowania porządku na podstawie sprawiedliwości i miłości. Stan, w którym człowiek może wieść życie „ciche i spokojne”, co nie znaczy pozbawione wszelkich trosk. Ale tych zupełnie zbytecznych – jak najbardziej.

Pierwszym filarem pokoju jest sprawiedliwość. Gdy jej nie ma, gdy człowiekowi nie przyznaje się tego, co mu się należy, a stosunki międzyludzkie nie są ukierunkowane na dobro wspólne istnieje wielkie niebezpieczeństwo wybuchu. Gdy ta niesprawiedliwość pojawia się w relacjach między państwami – tli się już zarzewie wojny.

Przesada? Warto z tej perspektywy spojrzeć na to, co dziś dzieje się w świecie. Słusznie czy nie część mieszkańców Ukrainy uznała, że Majdan zrobił im krzywdę depcząc demokratycznie wybrane władze. Pewnie w dużym stopniu właśnie to, a nie miłość do Rosji skłoniło wielu do opowiedzenia się po stronie separatystów. Ale jest i druga strona medalu: zagarnięcie rzez Rosje części terytorium Ukrainy , na inne mniej czy bardziej jawne wprowadzenie wojska, akcje sabotażowe… To wszystko rodzi poczucie krzywdy. W tej sytuacji konfrontacja jest nieunikniona. Wielka przewaga militarna jednej ze stron konfliktu może co najwyżej zdusić bunt strachem, ale prawdziwego pokoju nie zapewni.

Nie inaczej jest, gdy spojrzeć na inne części świata. Wojny biorą się najczęściej …

Czytaj dalej na Najważniejszy jest pokój – kosciol.wiara.pl.

http://wiara.pl/
0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/najwazniejszy-jest-pokoj/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x