Pakistan pomoże Arabii Saudyjskiej w wojnie z Jemenem

Pakistan udziela pomocy militarnej Arabii Saudyjskiej, która jest ostrzeliwana z Jemenu.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

#Arabia #Saudyjska zaczyna popadać w coraz większe kłopoty. Swoją drogą to zaskakujące, że bogate państwo, wyposażone w najnowsze technologie wojenne i otrzymujące wsparcie od zachodnich ekspertów, nie potrafi sobie poradzić w #Jemenie. #Saudowie najwyraźniej zostali zmuszeni prosić o pomoc #Pakistan.

Arabii Saudyjskiej photoZdjęcie z Al Jazeera English Attribution-ShareAlike License [zdjęcie ilustracyjne]

Jak dowiedział się portal informacyjny Middle East Eye, w Arabii Saudyjskiej mają pojawić się pakistańskie wojska. Ich głównym zadaniem będzie ochrona południowych granic przed atakami #proirańskich rebeliantów z #Jemenu. Przynajmniej oficjalnie mówi się, że żołnierze nie będą brali udziału w zadaniach ofensywnych.

 

Już dwa lata temu saudyjski król prosił #Pakistan o zaangażowanie się w wojnę w #Jemenie, lecz spotkał się z odmową. Tym razem parlament miał przez 4 dni debatować nad udzieleniem wsparcia militarnego. Kraj obawia się pogorszenia relacji z #Iranem i wybuchu konfliktu religijnego – około 20% mieszkańców to szyici.

 

Wojna w #Jemenie wybuchła prawie dwa lata temu. Uzbrojeni szyici zajęli stolicę #Sanę, po czym szybko przemieszczali się na południe aż do portu #Aden. Prezydent tego państwa, który najpierw zrezygnował z władzy po czym zmienił zdanie, uciekł drogą morską do Arabii Saudyjskiej i poprosił króla o „bratnią pomoc”.

 

Po dwóch latach działań zbrojnych szacuje się …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/pakistan-arabii-saudyjskiej-wojnie-jemen/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x