Paź 29 2016

Pierwsza wojna jądrowa może być o wodę.

Uczeni: Pierwsza wojna jądrowa może wywiązać się z braku wody.

Pierwsza nuklearna może wybuchnąć nie pomiędzy Rosją i USA, lecz pomiędzy Indiami i Pakistanem, a to z powodu piętrzących się problemów z dostępem do wody pitnej na Półwyspie Indyjskim i sporów wokół akwenu rzeki Indus – mówią uczeni z Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych.

wodę

jingoba / Pixabay

„Basen rzeki Indus jest wodną tykającą bombą, która może eksplodować w każdym momencie, zwiększając deficyt wody w regionie i wywołując nieodwracalne zmiany klimatyczne.

To nie jedyny związany z dostępem do wody i analizujemy je dzisiaj po to, aby Ziemia mogła wyjść na drogę pokojowego i zrównoważonego korzystania z zasobów wodnych” — oświadczył Władimir Smachtin, dyrektor Instytutu Zasobów Wodnych, Środowiska i Zdrowia przy ONZ w Hamilton.

Jak mówi uczony, konflikt wokół zasobów wodnych na Półwyspie Indyjskim zaostrzył się w ostatnich latach. Dosłownie miesiąc temu Indie ogłosiły zawieszenie pracy stałej dwustronnej komisji do spraw rzeki Indus regulującej stosunki wodne między Indiami i Pakistanem od 1960 roku, kiedy to kraje podpisały porozumienie o podziale wód Indusu.

W ramach tego porozumienie Indie otrzymały prawo do korzystania z wód trzech wschodnich dopływów Indusu, a Pakistan — z wód jego zachodnich dopływów i z głównego nurtu rzeki. Porozumienie było wynikiem obaw Islamabadu, że w przypadku kolejnej Delhi może pozbawić go dostępu do wody, zamykając te dopływy, które przepływają przez indyjskie terytorium.

We wrześniu roku indyjski rząd po raz pierwszy wyraził zamiar rewizji tego porozumienia, a nawet wyjścia z niego, co władze Islamabadu oceniły jako wrogie działanie ze strony Delhi, oświadczając, że podobny krok ze strony indyjskiego rządu będzie oceniony jako „wypowiedzenie wojny”.

Eksperci oenzetowskiego uniwersytetu przeanalizowali zaistniałą sytuację i doszli do wniosku, że deficyt wody pitnej na Półwyspie Indyjskim stanowi rzeczywiście poważny problem, który przy braku współpracy między Delhi i Islamabadem i kontynuacji aktualnego wektora relacji pomiędzy krajami może już w najbliższej przyszłości doprowadzić do wojny pomiędzy krajami.

Pewna część problemu jest uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi — zmianami klimatycznymi, które stopniowo zmniejszają objętość masy wodnej w dopływach Indusu, a także rosnącym zapotrzebowaniem na wodę w sąsiadujących z Indiami i Pakistanem krajach — Chinach i Afganistanie.

Według ocen uczonych, zmiany klimatyczne najbardziej dotkną Indusu i innych rzek Azji Południowej i jego skutki w postaci posuchy i chronicznego braku wody najdotkliwiej dadzą o sobie znać właśnie w tym regionie.

Problem nosi też charakter wewnętrzny. Półwysep Indyjski już dziś ma problem z zaopatrzeniem w wodę i dalszy wzrost deficytu zasobów wodnych może zaowocować niestabilnością wewnątrzpolityczną, w szczególności w Pakistanie, gdzie poziom spożycia wody jest szczególnie wysoki, a system polityczny sprawia, iż kraj znajduje się na krawędzi rozpadu.

Jak zauważa Robert Wirsing, jeden z autorów raportu Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych, długa historia konfliktu pomiędzy trzema mocarstwami nuklearnymi, Pakistanem, Indiami i Chinami, źle rokuje i dopuszcza tylko prawdopodobieństwo rozwoju konfliktu w nadchodzących latach, także w wymiarze nuklearnym.

Wyjście Indii z porozumienia z 1960 roku może, zdaniem eksperta, tylko zwiększyć takie prawdopodobieństwo.

Czytaj więcej: https://pl.sputniknews.com/opinie/201610294158486-deficyt-wody-Pakistan-Indie-Indus-wojna-jadrowa/

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/pierwsza-wojna-jadrowa-moze-wode/

Co o tym sądzisz?

Bądź pierwszy(sza)!

Powiadom o
avatar
999
%d bloggers like this: