Kiedy z kranów przestanie płynąć woda cz. 2 [Miejski survival]

Miejski survival – kiedy z kranów przestanie płynąć woda cz. 2

kryzysowo.pl
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

 

W poprzednim wpisie opisałem źródła skąd możemy czerpać wodę. Teraz pojawia się pytanie, jak wodę z jeziora zmienić w wodę zdatną do spożycia?

[ przestanie płynąć woda ]

Zdjęcie z nahid-v Attribution License

FILTROWANIE WODY

Jeśli masz filtr wodny nagle staniesz się bardzo bogatym człowiekiem. Niemal bez wysiłku będziesz w stanie zamienić każdą wodę z rzeki, jeziora czy kałuży w czystą wodę zdatną do picia i to w zaledwie kilka minut. Dobry filtr jest w stanie wyprodukować 20-50 tysięcy litrów wody.. sam sobie policz na jak długi czas takie ilości wystarczą tobie i twojej rodzinie.

 

Jest wiele różnych typów filtrów do wyboru: element filtrujący może być wykonany z włókna szklanego, węgla lub ceramiki., OSOBIŚCIE preferuję ceramiczne, bo takie filtry można przechowywać przez setki lat bez utraty ich możliwości filtrowania. Dobry filtr ceramiczny jest w stanie usunąć 98-99 % wszystkich mikroorganizmów, które mają na tyle skomplikowaną budowę że mogłyby zaszkodzić naszemu organizmowi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) używa właśnie filtrów ceramicznych na terenach objętych epidemią cholery lub innymi chorobami, których przyczyna leży w brudnej wodzie.

 

A teraz mała dygresja o filtrach: Mój znajomy (specjalista od wody) pracował z ramienia jednej z organizacji pomocowej zaraz po trzęsieniu ziemi. Przybył do Port Prince z kontenerem pełnym filtrów. ( co ma sens: sam filtr nie waży więcej niż kilogram, więc nawet dziecko może go nosić i to na długich dystansach.). Pomyśl, tego chyba nie można powiedzieć o wodzie jaką filtr jest w stanie uzdatnić ??! Niestety lokalny „Houngan” (voodoo ksiądz) poczuł że jego interes jako pozycja jako monopolisty na rynku uzdatniania wody (za pomocą czarów) jest mocno zagrożona i ZABRONIŁ używania filtrów głosząc wśród wiernych że owe filtry są przyczyną malarii, impotencji i wirusa HIV. Tysiące ludzi umarło i ciągle umiera z powodu bakterii zawartych w brudnej wodzie.. oni nie umierają na cholerę. Zginęli, bo posłuchali niewłaściwych ludzi; ludzi, którzy ponad wszystko chcieli zatrzymać przy sobie rzesze swoich wyznawców.

Wracając do filtrów Większość z nas nawet nie słyszała o tych „magicznych maszynach” no i?. one są cholernie drogie. Zobaczmy więc jak możemy sobie poradzić bez nich! …

… czytaj dalej na: Kryzysowo.pl

0 0 vote
Article Rating
Podziel się tym co czytałeś!

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/przestanie-plynac-woda-cz-2/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: