Rosja oraz Turcja toczą wielką bitwę o Aleppo

Rosja i Turcja angażują się w wielką bitwę o Aleppo.

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość
Sytuacja w północnej części Syrii zaczyna się komplikować. Tak zwane Państwo Islamskie wyraźnie słabnie i praktycznie przeszło do defensywy. Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku Kurdów i Turcji – te dwie nienawidzące się frakcje toczą obecnie walki o sprawowanie kontroli nad miastem Asz-Szajch Isa i lokalnymi miejscowościami. Od tej bitwy będzie zależeć która ze stron będzie mogła zająć ważne miasto al-Bab i miała bezpośredni dostęp do największego i najważniejszego miasta w tym regionie – Aleppo.
bitwę o Aleppo

kontaktpress / Pixabay

Kurdowie i Turcy są bardzo mocno zaangażowani, lecz w tym konflikcie Turcja ma znacznie większe szanse na zwycięstwo. Podczas gdy na froncie toczą się walki, Turcja ściąga do Syrii kolejne pojazdy opancerzone. Wkrótce Kurdowie mogą zostać zaatakowani od drugiej strony, gdyż w północnej części muhafazy Idlib, gdzie kontrolę sprawuje tzw. opozycja, pojawiają się kolejne tureckie wojska, w tym również czołgi. Obecnie trwa tam budowa specjalnego przejścia granicznego.
Tureckie samoloty wojskowe swobodnie poruszają się po przestrzeni powietrznej nad muhafazą Aleppo i bombardują pozycje Kurdów. Bardzo niebezpiecznie zabrzmiało niedawne oświadczenie syryjskiej armii, która oskarżyła Turcję o zabójstwo ponad 150 cywilów. Zapowiedziano, że Syria będzie strzelać do samolotów, które będą naruszać przestrzeń powietrzną. W negatywnym tonie wypowiedział się również rosyjski rząd.
Erdogan w pośpiechu zajmuje kolejne terytoria i jest coraz bliżej miasta Aleppo. Wygląda na to, że Turcja postanowiła dotrzymać słowa i ma zamiar udzielić pomocy swoim oblężonym „braciom” a operacja Tarcza Eufratu, określana mianem antyterrorystycznej, to tylko przykrywka. Potwierdzają to najnowsze słowa rzecznika islamskiej organizacji zbrojnej Harakat Nour al-Din al-Zenki, która operuje w Aleppo i posiada silnych sojuszników, m.in. Turcję i USA. Rzecznik obcinaczy głów powiedział, że kolejna faza operacji Tarcza Eufratu będzie polegała na otoczeniu całego miasta Aleppo, oblężeniu syryjskiej armii i wyzwoleniu swoich „braci”. Mniej więcej w tym samym czasie organizacje terrorystyczne, takie jak Jabhat al-Nusra, zapowiadają przygotowania do wielkiej ofensywy, która ma nastąpić już w nadchodzących dniach.
Thumbnail for 3157 bitwę o Aleppo
Najbliższe tygodnie będą mieć kluczowe znaczenie. Wokół miasta Aleppo robi się naprawdę …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/rosja-oraz-turcja-tocza-bitwe-o-aleppo/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x