Schron przeciwatomowy po polsku

Polski projekt schronu przeciwatomowego

Fragment tekstu źródłowego – kliknij w tytuł [kopia z KeyCDN] lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

To pierwszy polski projekt cywilnego schronu, mogącego dać ochronę przeciętnej rodzinie przed skutkami ataku atomowego. Wziął się z potrzeby przygotowania ochrony osobom mieszkającym na terenie Polski, którzy nie mają dostępu do schronów publicznych. Nie mają też możliwości zaadaptowania w odpowiedni sposób piwnic lub innych pomieszczeń w domach. Ci, którzy mieszkają w blokach, zwłaszcza wybudowanych przed 1992 rokiem, mogą częściowo liczyć na schrony, które były przewidziane w planach budowlanych z czasów socjalizmu. Pomimo, że schronów nie ma pod wszystkimi blokami, nie są też przewidziane na przyjęcie wszystkich mieszkańców, są pewną szansą na wypadek ataku. Także ci, którzy mieszkają z dala od potencjalnych celów, nie muszą się w tak dużym stopniu obawiać skutków wybuchu jądrowego.

W większości domów jednorodzinnych znajdują się piwnice, które można przygotować i zaadaptować na potrzeby schronu. Wymaga to sporych nakładów oraz posiadania odpowiedniej wiedzy, jest to jednak możliwe do wykonania. Ci, którzy nie mają piwnicy lub mają piwnice nie nadające się do adaptacji, także mogą mieć teraz szansę na ochronę.

schron_polski_02 [ schron przeciwatomowy ]

To wszystko wpłynęło na zaprojektowanie pierwszego w naszym kraju rodzinnego schronu przeciwatomowego. Spełnia on założenia, które wynikają z realnych skutków użycia broni atomowej oraz wiedzy ludzi, którzy projektują i budują schrony.

Początkowe założenia:

  1. Może pomieścić całą rodzinę – 2 osoby dorosłe, 2 dzieci i pies;
  2. Możliwość pobytu wewnątrz przez 30 dni bez wychodzenia na zewnątrz;
  3. Ochroni przed skutkami wybuchu ładunku jądrowego o mocy 1 Mt w odległości 3 km;
  4. Autonomiczny system zasilania, wody, żywności i usuwania odpadów;
  5. Łatwy transport na miejsce przeznaczenia;
  6. Okres użytkowania co najmniej 50 lat.

Do tego posiada także inne cechy i właściwości, które są potrzebne albo poprawią komfort pobytu w schronie.

Schron jest całkowicie autonomiczny, to znaczy jest w stanie zapewnić przeżycie ludziom się w nim znajdującym bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz i bez dostarczania z zewnątrz mediów. Jedynie powietrze jest dostarczane z zewnątrz, przez urządzenia wentylujące i filtrujące. Na zewnątrz też są usuwane zużyte powietrze i spaliny z agregatu prądotwórczego. Rozważałem recycling zużytego powietrza, podobny do tego jak w okrętach podwodnych lub na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ale zagadnienie jest zbyt skomplikowane i kosztowne. Potrzeba do nich specjalistycznego, drogiego sprzętu zużywającego energię i potrzebującego 

… czytaj całość tutaj: Noweklimaty (schrony)

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/schron-przeciwatomowy-po-polsku/

A Ty, co o tym sądzisz?

avatar
999
  Subscribe  
Powiadom o