Stany Zjednoczone mogą doprowadzić do wojny z Rosją

Stany Zjednoczone mogą ponownie zaatakować Syrię co doprowadzi do wojny z Rosją

autor: John Moll ()

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

W ostatnim czasie nowy amerykański rząd twierdził, że będzie skupiał się bardziej na sprawach wewnętrznych i przestanie domagać się usunięcia Baszara Assada. Jednak niespodziewanie doszło do użycia broni chemicznej na terenach kontrolowanych przez islamską rebelię. Stany Zjednoczone po raz pierwszy od lat zareagowały stanowczo na użycie gazów bojowych i oskarżyły Assada o mordowanie cywilów. Choć nie posiadały żadnych dowodów, które obwiniałyby syryjską armię, postanowiono zbombardować jedną z baz lotniczych w muhafazie Hims.

wojny z Rosją photoZdjęcie z bamalibrarylady Attribution-NonCommercial-ShareAlike License

Atak nastąpił w środku nocy. Kilkadziesiąt rakiet manewrujących Tomahawk, odpalonych z Morza Śródziemnego, uderzyło w syryjską bazę wojskową i jej najbliższe otoczenie. Odnotowano ogromne zniszczenia. Jak powiadomił rzecznik Pentagonu kapitan Jeff Davis, USA zniszczyły tamtejsze samoloty, hangary, składy amunicji, radar oraz system obrony przeciwlotniczej – ten sam, który jeszcze niedawno strzelał do izraelskich myśliwców. Uznano, że to właśnie w tej bazie wojsko rzekomo przechowuje zapasy broni chemicznej.

Nocna akcja Stanów Zjednoczonych otrzymała jednogłośne poparcie od Arabii Saudyjskiej, Francji, Izraela, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii a nawet Polski i Ukrainy. Donald Trump stwierdził, że uderzenie na syryjską bazę wojskową powinno uniemożliwić przeprowadzanie dalszych ataków z wykorzystaniem broni chemicznej i jest to w interesie bezpieczeństwa narodowego USA.

Sytemy S-300 i S-400 zapewniają bezpieczeństwo bazom w pobliżu miast Latakia i Tartus. Kraj postanowił również zerwać porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, które pozwalało unikać kolizji pomiędzy amerykańskimi i rosyjskimi myśliwcami nad Syrią. Do zachodniego wybrzeża zmierza właśnie fregata Admirał Grigorowicz, uzbrojona w rakiety manerwujące Kalibr.

Sytuacja, w której światowe mocarstwo tak po prostu postanawia ostrzelać rakietami obce i osłabione wojną państwo przyczyniając się do śmierci żołnierzy, nigdy nie powinna mieć miejsca. To zaskakujące, że Stany Zjednoczone nie miały nawet zamiaru przeprowadzić dochodzenia w tej sprawie i niemal natychmiast przyjęły wersję prezentowaną przez islamską opozycję. Oskarżenia amerykańskiego rządu są zresztą pozbawione logiki – po co syryjska armia, nawet gdyby posiadała taki arsenał, miałaby stosować ataki chemiczne, skoro posiada znaczącą przewagę …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/stany-zjednoczone-wojny-z-rosja/