Syria – powstały strefy zakazu lotów oraz strefy bezpieczeństwa

W Syrii powstały strefy bezpieczeństwa i zakazu lotów.

autor: John Moll ()

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Minionej nocy wszedł w życie plan utworzenia specjalnych stref bezpieczeństwa na terenie Syrii. Inicjatorzy tego pomysłu, Iran i Rosja, chcą zaprowadzić pokój między syryjskimi siłami rządowymi a tzw. opozycją.

powstały strefy photoZdjęcie z Pavel Vanka Attribution-NonCommercial-NoDerivs License

Pomysł utworzenia stref bezpieczeństwa był ostatnio omawiany w Kazachstanie. Pojawili się tam przedstawiciele każdej ze stron konfliktu. Inicjatywa znalazła poparcie wśród władz tureckich i syryjskich. Islamska opozycja nie jest zadowolona z zaangażowania Iranu.

Strefy bezpieczeństwa powstały w muhafazie Idlib i na pobliskich terenach w Latakii, Aleppo i Hamie; w Homs w regionach kontrolowanych przez islamską opozycję, w dzielnicy Ghouta w Damaszku oraz w południowej części kraju w muhafazach Daraa i Quneitra. Wprowadzono tam zawieszenie broni oraz zamknięto przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów. Rosja powiadomiła państwa zachodnie aby nie wykonywały żadnych lotów w tych regionach.

W piątek o północy wstrzymano walki w strefach bezpieczeństwa. Iran, Rosja i Turcja będą pilnować porozumienia, lecz pełna implementacja tego pomysłu zakończy się dopiero w najbliższych tygodniach. W tym samym czasie kontynuowana będzie walka z terrorystami – między innymi z tzw. Państwem Islamskim i Frontem al-Nusra, który współpracuje z „umiarkowaną opozycją”.

Jest to już kolejna próba wprowadzenia zawieszenia broni w Syrii. Każde dotychczasowe inicjatywy kończyły się niepowodzeniem. Jak wiadomo, islamskim terrorystom pokój nie jest na rękę, dlatego należy spodziewać …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/syria-powstaly-strefy/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x