Czy USA przygotowują ISIS do atakowania syryjskich pól naftowych?

Czy USA przygotowują bojowników ISIS w bazie At-Tanfa do atakowania syryjskich pól naftowych?

 

[ USA przygotowują ]

США готовят террористов ИГИЛ в Ат-Танфе для атаки на нефть и газ Сирии, openstreetmap.org / Федеральное агентство новостей.

Według źródeł w rządzie armii syryjskiej, kilka tysięcy bojowników tzw. państwa islamskiego, którzy wcześniej poddali się w rejonie osady Baghuz na wschodnim wybrzeżu Eufratu, zostało przetransportowanych do strefy At-Tanf przez terytorium Iraku i Jordanii pod ochroną Amerykanów. Głównie pochodzą z lokalnych plemion żyjących na terytorium Syrii i Iraku. Ich rodziny i krewni zostali wzięci jako zakładnicy do obozu Al-Khol w prowincji Hasaka.

Większość bojowników jest rozsyłana do obozów szkoleniowych, których jest co najmniej dziesięć na terytorium obsadzonym przez wojska Amerykańskie. Przedstawiciele grupy znanej jako „Majmuat Abu Husam” aktywnie z nimi współpracują. To rodzaj „sił specjalnych Beduinów”, utworzonych przez arabskich pracowników amerykańskich „prywatnych sił bojowych” w Iraku, a później dołączających do ISIS.

W zamian za możliwość amnestii i wsparcie finansowe od bojowników żądają wzięcia udziału w operacji mającej na celu ustanowienie kontroli nad terytorium tzw. Białej Pustyni. Chodzi przede wszystkim o atak na infrastrukturę produkcji i rafinacji ropy naftowej w prowincji Homs – na obszarach Dzhizal, Al-Shair, Mahrur i Twenan na północ od Palmyry, a także złoże fosforanów „Hneifis”. Terytoria te zostały całkowicie przekazane pod kontrolą wojsk rządowych przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa w 2017 r., jak cenne były te tereny dla terrorystów chyba jest jasne.

Ponadto Amerykanie są zainteresowani eliminacją stanowisk rządowych wzdłuż trasy strategicznej Deir Ez-Zor – Damaszek. Obecnie grupy terrorystów „Państwa Islamskiego” przeniknęły tutaj przez strefę At-Tanfa na Białej Pustyni. W ciągu ostatnich dziesięciu dni co najmniej dwudziestu syryjskich żołnierzy zginęło w atakach. Siły rządowe, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, nadal identyfikują i niszczą pozostałości grup terrorystycznych w tych okolicach. Według syryjskiego dowództwa od początku marca około 150 bojowników, 20 samochodów z karabinami maszynowymi i 15 motocyklistów zostało już zlikwidowanych na Białej Pustyni, aktywność terrorystów na tych obszarach nie jest jednak zmniejszona. Używając złożonego terenu, wielu jaskiń i innych schronisk, gangi stale uzupełniają przybysze z At-Tanfa, doposażają magazyny broni i gromadzą siły do ataków na dużą skalę.

Drugim kierunkiem Amerykanów, według władz syryjskich, jest przejęcie terytoriów w centrum Syrii przez siły kurdyjskie: Syryjskich Sił Demokratycznych (SSD), utworzonych przy wsparciu Pentagonu. Pod koniec działań wojennych w rejonie El-Baguz dowództwo SSD i amerykańscy instruktorzy odmówili zwolnienia kurdyjskich i arabskich bojowników do ich domów – ponieważ będą mieli przed sobą kolejną „wielką” operację „przeciwko ISIS”. Na obrzeżach Rakki oficerowie CIA potajemnie zebrali wpływowych szejków i zaprosili ich do wzięcia udziału w walce z terrorystami na zachód od Eufratu w zamian za przyszłe dochody ze znajdujących się tam bogactw naturalnych. Przywódcom plemiennym obiecano ważne stanowiska w „konfederacyjnym państwie demokratycznym”, które ma powstać po obu stronach Eufratu pod patronatem regionalnych sojuszników USA.

Wydaje się jasnym, że Pentagon na Białej Pustyni wypełnia plan, który został już przetestowany we wschodniej Syrii: po wypchnięciu i pokonaniu sił terrorystów przez siły rządowe, ustanowić przy użyciu Kurdów kontrolę nad terytorium o strategicznym znaczeniu i bogatych w złoża naturalne.

To może wyjaśniać, dlaczego Stany Zjednoczone tak uparcie odmawiają ewakuacji uchodźców i likwidują obóz Er-Rukban, położony w pobliżu At-Tanf, aby pod tą osłoną szkolić bojowników, by kontynuować walkę z legalnym rządem prezydenta Assada.

Źródło: США готовят террористов ИГИЛ в Ат-Танфе для атаки на нефть и газ Сирии

Źródło [dla wojna.info]: Globalne Archiwum PL

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/usa-przygotowuja-isis-atakowania-syryjskich/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x