Lotnictwo USA zestrzeliło syryjski samolot Su-22

USA zestrzeliły syryjski samolot Su-22

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Syryjskie siły zbrojne po raz kolejny zostały zaatakowane przez zachodnią koalicję. Tym razem amerykański myśliwiec F-18 Super Hornet zestrzelił syryjski samolot myśliwsko-bombowy Su-22, który prowadził naloty przeciwko ISIS. Stany Zjednoczone twierdzą, że samolot atakował pozycje Kurdów i wojsk amerykańskich, dlatego zestrzelono go „w samoobronie”.

Polski samolot Su-22 jako ilustracyjny syryjski samolot Su-22Zdjęcie z Airwolfhound Attribution-ShareAlike License [ ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE ]

Zdarzenie miało miejsce niedaleko miasta As-Saura, około 50-60 kilometrów od miasta Rakka. Wojska rządowe w ostatnim czasie osiągnęły ogromne sukcesy w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego i zdobyły spore obszary, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie z Kurdami i siłami USA. Według syryjskiej armii, Su-22 prowadził w tym czasie naloty na pozycje ISIS, lecz zdaniem Stanów Zjednoczonych, bomby spadały również na Kurdów dlatego zadecydowano o jego zestrzeleniu.

Ofensywa wojsk rządowych przebiegała szybko i sprawie dopóki nie doszło do zniszczenia samolotu Su-22, dlatego Syria oskarżyła Stany Zjednoczone o współpracę z Państwem Islamskim. Dochodziło również do starć między armią a Kurdami, choć Syria ewidentnie nie ma zamiaru z nimi walczyć. Obecnie głównym zamiarem wojsk Assada jest dotarcie do oblężonego miasta Dajr az-Zaur.

Walka z islamistami odbywa się na trzech frontach. Pierwszy znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miasta Rakka. Drugi front jest przy Palmirze – tam wojska bardzo powoli przemierzają przez autostradę w kierunku miasta As-Suchna, które prowadzi do Dajr az-Zaur. Trzeci front znajduje się na południowym wschodzie. Według doniesień, siły rządowe bardzo szybko przemierzają tamtejszą pustynię i wkrótce powinny dotrzeć w pobliże miast, położonych nad Eufratem.

W tym samym dniu, Iran odpalił salwę rakiet z ostanu Kermanszah i Kurdystan na pozycje ISIS w muhafazie Dajr az-Zaur. Zgodnie z oświadczeniem, była to zemsta za ostatni zamach w Teheranie, który został przeprowadzony przez ISIS 7 czerwca. Iran i tak w bardzo dużym stopniu pomaga Syrii odzyskać kontrolę nad państwem. Podczas gdy USA skupiają się na Rakce, Assad przy obecnym wsparciu będzie mógł …

 

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/usa-zestrzelilo-syryjski-samolot-su-22/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x