Wojna w Jemenie to konflikt między Arabią Saudyjską a Iranem | Dziennik.pl

Ekspert: Wojna w Jemenie to konflikt między Arabią Saudyjską a Iranem

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Saudyjskie samoloty bombardują stolicę Jemenu, a do przekroczenia granicy szykują się wojska lądowe. Zdaniem ekspertki z SGH, Arabia Saudyjska wraz z sojusznikami chce w ten sposób rozprawić się z irańskimi wpływami w Jemenie.

Konflikt w Jemenie to starcie Arabii Saudyjskiej z Iranem – uważa doktor Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Saudyjczycy rozpoczęli naloty na stolicę kraju, opanowaną przez szyickich rebeliantów z ugrupowania Huti, niewykluczone jest też interwencja lądowa. Konfliktu prawdopodobnie nie da się ograniczyć, bo nad Jemenem rozgrywa się większe starcie – zaznacza ekspertka: mowa jest o tym że Arabia Saudyjska z sojusznikami chce się w tym kraju rozprawić z Iranem i na tym będzie teraz polegał problem.

Starcia w Jemenie przypominają tło konfliktów do których doszło w innych krajach arabskich – w opinii ekspertki najlepszym punktem odniesienia była by tu Libia: mamy do czynienia z dwuwładzą, starciami pomiędzy Arabami w których nie do końca wiadomo komu i o co chodzi, a także strategiczne położenie państwa. U wybrzeży Jemenu przebiegają szlaki transportu ropy z krajów z rejonu Zatoki Perskiej. Wewnętrzny konflikt państwa na południu Półwyspu Arabskiego toczy się od początku roku. W wyniku szyickiej rebelii doszło do …

Czytaj dalej na Ekspert: Wojna w Jemenie to konflikt między Arabią Saudyjską a Iranem.

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/wojna-w-jemenie-to-konflikt-miedzy-arabia-saudyjska-a-iranem/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x