Wojska Afryki Zachodniej i ONZ gotowe do interwencji w Gambii

Wojska Afryki Zachodniej i ONZ przygotowują się do interwencji w Gambii.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Wspólnota państw Afryki Zachodniej #ECOWAS przygotowuje swoje #wojska do #interwencji zbrojnej. Choć prezydent #Gambii Yahya #Jammeh przegrał niedawne wybory to zapowiedział, że nie uszanuje wyniku i nie odda władzy. Wojska państw ECOWAS i organizacji #ONZ wkrótce mogą wkroczyć do kraju aby zmusić go do odejścia.

interwencji w Gambii photo                Zdjęcie z United Nations Photo Attribution-NonCommercial-NoDerivs License 

#Yahya #Jammeh doszedł do władzy w 1994 roku podczas bezkrwawego przewrotu wojskowego. Rządził krajem przez 22 lata. Jednak w grudniu odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał jego przeciwnik, Adama #Barrow. Jammeh nie chce odejść ze swojego stanowiska, co wywołało spore zamieszanie w tej części kontynentu. Jego zdaniem, podczas głosowania miało dojść do oszustwa.

Dyplomaci z różnych państw prowadzili z nim negocjacje, lecz nie udało się go przekonać do ustąpienia. Podczas gdy #Nigeria wyprowadziła na morze swoje okręty wojenne, Yammeh ogłosił stan wyjątkowy. W tym czasie kraje #ECOWAS zgromadziły na granicy z #Gambią swoje wojska i poproszono organizację ONZ o wsparcie. Armia już jest gotowa do siłowego rozwiązania. Jeśli Jammeh nie odda władzy, interwencja zbrojna rozpocznie się już w najbliższych godzinach.

 

Niebezpieczna sytuacja sprawiła, że mieszkańcy #Gambii zaczęli masowo uciekać z kraju. Przynajmniej teraz nic nie wskazuje na to, aby …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/wojska-afryki-onz-interwencji-w-gambii/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x