Arabia Saudyjska ponownie szykuje się do aneksji Kataru

Arabia Saudyjska szykuje się do aneksji Kataru.

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrain i Jemen zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zamykając jednocześnie swoje granice przed Katarczykami. Oficjalnie podanym powodem jest rzekome podkopywanie przez Katar stabilności w regionie, w rzeczywistości zaś chodzi o próbę anektowania tego państwa przez Arabię Saudyjską.

aneksji Kataru photoZdjęcie z Yavuz Tugcu All Rights Reserved

Nie pierwszy raz zresztą – Katar już dawno zostałby włączony do Arabii Saudyjskiej, gdyby nie Brytyjczycy.

Co do tego, że jest to zamach na suwerenność Kataru wątpliwości nie mają jego władze. Katarskie MSZ wydało oficjalne oświadczenie, w którym stwierdza:

„Stwarzanie pretekstów do podjęcia akcji przeciwko Katarowi stanowi jasny dowód na to, że nie ma żadnych prawnych powodów do podejmowania tego typu działań w porozumieniu z Egiptem.

Celem jest ewidentnie przejęcie kontroli nad Katarem, które samo w sobie stanowi pogwałcenie suwerenności tego państwa i jest całkowicie nie do przyjęcia”.

Rzeczywiście zarzuty wysuwane pod adresem Kataru są delikatnie mówiąc śmieszne, w szczególności w ustach saudyjskich polityków znanych ze swojego stosunku do Al-Kaidy i pozostających na pasku Stanów Zjednoczonych, oraz zaangażowanych politycznie mediów państwowych. Otóż saudyjska agencja informacyjna Saba oskarżyła Katar o współpracę z wrogami w sprzymierzonym z Iranem ruchu Houti, o czym poinformowała z kolei agencja Reutera. W sukurs oskarżycielom przyszedł jemeński rząd, którego przedstawiciele stwierdzili, że „Działania Kataru porozumiewania się z bojownikami Houti i wspierania grup ekstremistycznych stały się jasne”.

Zerwanie stosunków miało stanowić konsekwencję domniemanego ataku katarskich hakerów na saudyjską agencję prasową, która opublikowała szereg kontrowersyjnych komentarzy emira Kataru nt. Iranu, Izraela oraz innych państw regionu. Oburzone tymi komentarzami państwa sąsiadujące z Katarem zablokowały nadawanie mediów, w tym telewizji Al-Jazeera emitującej swe programy ze stolicy Kataru, Dohy.

Władze Kataru wyraziły swoje ubolewanie …

… czytaj całość tutaj: Prawy.pl

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/as-szykuje-sie-do-aneksji-kataru/