Coraz brutalniejsze zamieszki w Wenezueli

Brutalne zamieszki w Wenezueli. Prezydent chce zmienić konstytucję

autor: John Moll (2017-05-06 18:55)

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Choć władze Wenezueli zapewniają, że sytuacja w kraju nie jest tak napięta jak relacjonują zachodnie media ewidentnie widać, iż sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Państwo posiadające największe rezerwy ropy naftowej na świecie zmierza w bardzo złym kierunku. W Caracas wkrótce może wybuchnąć regularna wojna.

zamieszki w Wenezueli photoZdjęcie z chavezcandanga Attribution-NonCommercial-ShareAlike License [zdjęcie ilustracyjne]

Opozycja domaga się rezygnacji prezydenta Nicolasa Maduro, którego obwinia się o stale pogarszającą się sytuację ekonomiczną, brak podstawowych produktów w sklepach, biedę oraz przestępczość. Rząd utrzymuje, że padł ofiarą spisku, który został zawarty pomiędzy niektórymi państwami Ameryki Północnej i Stanami Zjednoczonymi a opozycją. Maduro utrzymuje, że jego przeciwnicy chcą obalić legalny rząd.

W ostatnich tygodniach zamieszki stają się coraz brutalniejsze. Demonstranci praktycznie zrezygnowali już z pokojowych marszów i prowadzą regularne walki ze służbami porządkowymi, w których rzucane są kamienie i koktajle mołotowa. Kilka dni temu doszło do tragicznego incydentu – eksplozja motocyklu spowodowała, że jedna z osób stanęła w ogniu ale natychmiast otrzymała pomoc i została zabrana do szpitala.

W tym tygodniu doszło również do innego zdarzenia, które przykuło uwagę zachodnich mediów. Na udostępnionym w sieci nagraniu widać jak demonstranci prowadzą regularną walkę z policją. Kierowca jednego z pojazdów opancerzonych postanowił wjechać w tłum ludzi. Choć nie zrobił tego z dużą prędkością to sam czyn wywołał spore oburzenie.

 

W ciągu jednego miesiąca zginęło co najmniej 37 osób a niezliczona ilość ludzi została ranna. Opozycja twierdzi, że tylko w jednym dniu przynajmniej 300 demonstrantów potrzebowało opieki medycznej. Setki ludzi zostało aresztowanych. „Protesty” z dnia na dzień przybierają na sile.

Nicolas Maduro poważnie rozdrażnił część społeczeństwa gdy 1 maja …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/brutalne-zamieszki-w-wenezueli/