USA chcą dokonywać inspekcji wszystkich statków handlowych, także rosyjskich

W ramach kolejnych sankcji na Koreę Północną, USA chcą dokonywać inspekcji wszystkich statków handlowych.

autor: John Moll (2017-05-07 01:00)

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Przez amerykański Kongres przepychana jest ustawa przewidująca nałożenie kolejnych sankcji na Koreę Północną w związku z rozwojem technologii rakietowej i programu nuklearnego. Gdy dokument zostanie podpisany przez prezydenta, USA będą dochodzić czy Chiny, Iran, Rosja i Syria przestrzegają rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zakazuje współpracy z Pjongjangiem.

inspekcji wszystkich statków photoZdjęcie z Morton1905 Attribution-NonCommercial-ShareAlike License

W ostatnim czasie władze Stanów Zjednoczonych wzywały, aby kraje utrzymujące stosunki dyplomatyczne i finansowe z Koreą Północną natychmiast je zerwały i zakończyły współpracę np. w sferze zatrudniania północnokoreańskich pracowników. Mimo potężnej nagonki na reżim Kim Dzong Una niektóre państwa nie rezygnują, a wręcz poszerzają zakres współpracy.

Co prawda Chiny to największy i najsilniejszy sojusznik Korei Północnej. Można wręcz stwierdzić, że Pjongjang jest uzależniony od swojego sąsiada, lecz nawet gdyby Pekin uległ presji USA i zechciał zagłodzić ekonomiczne to państwo, Kim Dzong Un posiada jeszcze jednego partnera. Rosja to drugi po Chinach eksporter ropy do Korei Północnej.

Należy zauważyć, że podczas gdy władze Chin nie potrafią zapanować nad swoim sąsiadem i grożą kolejnymi sankcjami, Rosja kontynuuje współpracę a nawet ją pogłębia. W tym roku, rosyjskie władze dyskutowały nad zwiększeniem kooperacji w sferze transportu kolejowego. Uruchomiono również regularne kursy promem z Władywostoku do Rasŏn. Zaś sam Władywostok pozostaje atrakcyjnym miastem dla tysięcy północnokoreańskich pracowników.

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę pozwalającą nałożyć kolejne sankcje na Koreę Północną. Dokument ten znajduje się teraz w Senacie i przewiduje również inspekcje wszystkich statków handlowych. Stany Zjednoczone będą dochodzić które z portów lub lotnisk na świecie mogą łamać rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ i umożliwiać Korei Północnej omijanie zachodnich sankcji. W ustawie wymieniono rosyjskie porty w miastach Nachodka, Wanino i Władywostok, a także porty i lotniska w Chinach, Iranie i Syrii.

Amerykański rząd podejrzewa, że statki kursujące do Korei Północnej mogą przewozić …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/usa-inspekcji-wszystkich-statkow-rosyjskich/