Chiny rozmieściły 150 000 żołnierzy na granicy Korei Północnej

Chiny rozmieściły 150 tysięcy żołnierzy na granicy Korei Północnej.

autor: John Moll ()

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Podczas ostatniego ataku na syryjską bazę lotniczą, Stany Zjednoczone chciały zamanifestować swoją siłę militarną. Dla Rosji było to pewne zaskoczenie, gdyż jeszcze niedawno amerykańska administracja zaznaczyła, że obalenie Assada rzekomo nie jest już priorytetem. Władze USA stwierdziły, że atak rakietowy jest sygnałem dla pozostałych państw na świecie, w tym głównie dla Korei Północnej.

Chiny rozmieściły photoZdjęcie z Photographing Travis Attribution License

Syria i Korea Północna to państwa, które współpracują ze sobą na różnych poziomach. Różnica między nimi jest taka, że Syria jest zdestabilizowana i nie posiada zdolności ofensywnych. Zaś Korea Północna to kraj niby stabilny, który chciałby grać niezależnie od wielkich Chin czy Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak możliwe – coraz więcej państw zaczyna nakładać sankcje na Koreę Północną. Chiny przestały już importować węgiel od swojego sąsiada, co z pewnością uderzy w północnokoreańską gospodarkę.

Korea Północna póki co z powodzeniem rozwija swój arsenał rakietowy i nuklearny, który ma odstraszać Stany Zjednoczone przed ewentualną inwazją. Programy zbrojeniowe tego państwa są na coraz wyższym poziomie i zwracają uwagę pobliskich państw – Japonii i Korei Południowej. Kim Dzong Un zapędził się do tego stopnia, że zaczął nawet ignorować ostrzeżenia swojego wielkiego sojusznika. Chiny próbują przemówić „szalonemu, tłustemu dzieciakowi”, jak wyraził się o nim amerykański senator John McCain, aby wstrzymał prace nad bronią jądrową i rakietami balistycznymi, ponieważ w ten sposób ściąga na Półwysep Koreański kolejne amerykańskie wojska.

Od pewnego czasu Chiny były ostro krytykowane za to, że nie reagują na działania Korei Północnej lub nie podejmują wystarczających działań aby uspokoić Kim Dzong Una i zachęcić go do rezygnacji z broni nuklearnej i rakiet dalekiego zasięgu. Nowa administracja USA ogłosiła, że zastosuje wobec niego zupełnie nowe podejście. W ostatnim czasie doszło do spotkania Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, na którym przywódcy obu państw najwyraźniej porozumieli się w pewnych kwestiach.

Stany Zjednoczone ściągają w pobliże Półwyspu Koreańskiego grupę bojową, składającą się z lotniskowca USS Carl Vinsona i innych okrętów wojennych. Władze …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/chiny-rozmiescily-zolnierzy-granicy/