Czy to koniec pokoju i bezpieczeństwa w Europie

Koniec pokoju i bezpieczeństwa w Europie

 

Byłem obecny przy podpisaniu Traktatu INF w grudniu 1987 na spotkaniu w Waszyngtonie, DC, prezydenta USA Ronalda Reagana i ostatniego sowieckiego prezydenta Michaiła Gorbaczowa. Był to dobry czas do życia i dobry czas do zajmowania się dyplomacją między mocarstwami nuklearnymi. Panowało namacalne poczucie optymizmu, że obie strony zobowiązały się do zniszczenia tysięcy sztuk broni termonuklearnej (co zrobili) i zmniejszenia napięć w Europie.

koniec pokoju photoZdjęcie z martin.trolle All Rights Reserved

W ciągu krótkich kilku lat, Gorbaczow zgodził się także na rozwiązanie Układu Warszawskiego. Związek Sowiecki został pokojowo zdemontowany przez członkowskie narody, którymi niewiele wcześniej rządził.

Negocjowanie i podpisanie Traktatu INF było głównym warunkiem wstępnym dla zakończenia Zimnej Wojny. Dwóm pokoleniom pozwolił na pokój i stabilność w Europie. Po oświadczeniach prezydenta Trumpa od 20 października 2018 jest tego koniec. Prezydent wydaje się zdeterminowany wycofać się z niego. Wydaje się być zupełnie pod wpływem swojego 3-go Doradcy Bezpieczeństwa Narodowego Johna Boltona, którego nienawiść do INF, jak i do wszystkich porozumień o kontroli broni, podobnie jak jego kolegów-neokonów zawsze przekraczała wyobraźnię.

Demokraci w Senacie nie podejmą również żadnej próby obrony, zachowania lub przywrócenia INF. John Kerry, ostatni senator który podpisał porozumienia o kontroli zbrojeń, popierał obalenie demokratycznie wybranego i pokojowego rządu na Ukrainie w wyniku krwawej rewolucji w lutym 2014 r.

Zastępca Kerry’ego, wtedy asystent sekretarza stanu ds. europejskich i eurazjatyckich Victoria Nuland, żona szefa klanu neokonów Roberta Kagana, dosłownie rozdawała herbatniki na ulicach Kijowa, by zapewnić rewolucjonistów obalających demokratyczne procesy, że była z nimi administracja Obamy. Ani Kerry, ani jego szef Barack Obama nie ruszyli palcem by powstrzymać zachowanie starszego zastępcy, który w każdej innej administracji amerykańskiej historii zwolniłby ją, i wyrzucił z poważnej dyskusji czy prowadzenia spraw publicznych do końca życia.

Dzisiaj każdy demokratyczny senator na Wzgórzu Kapitolińskim z pasją chce demonizować Rosję za wyimaginowane, paranoidalne fantazyjne zbrodnie, które wywołałyby rumieńce u Joe McCarthy’ego.

Obecni demokratyczni senatorowie w Kongresie, kierowani przez takie postacie, jak Ben Cardin z Marylandu, wydają się zdeterminowane by sprowokować pełną termonuklearną wojnę z Rosją. Nie tylko poparli, ale także nalegali na nową rundę okrutnych sankcji finansowych wobec Rosji, których wyraźnym celem jest zrujnowanie gospodarki kraju i przygotowanie go na jakiś rodzaj rewolucyjnej zmiany reżimu, którą kolejne administracje przyjmowały za coś oczywistego, ich boskie prawo do przeprowadzenia jej od czasu gdy Ronald Reagan wszedł do Białego Domu.

To są inne czasy od tych kiedy Waszyngton świętował podpisanie Traktatu INF w 1987. W tamtych odległych czasach amerykańscy decydenci przynajmniej udawali, że konsultują swoich europejskich „sojuszników” i członków NATO których mieli bronić.

W wypowiedziach Trumpa o ‚złomowaniu’ traktatu INF nie było żadnej wzmianki o tym, że Europejczycy mogli wypowiedzieć się w Waszyngtonie o tej decyzji, która naraża ich przetrwanie: tyle o tym, że NATO jest „partnerstwem”.

Ostrożny, wzajemny szacunek, który Waszyngton wciąż żywił wobec Moskwy w latach 1980 -tych (przynajmniej od czasu do czasu tak twierdził) już dawno minął.

Pomysł, że złomowanie broni nuklearnej i zwiększenie zaufania i dialogu między siłami jądrowymi są dobrymi rzeczami, jest teraz uważany za nieopłacalny, zarówno przez neoliberałów, jak przez neokonserwatystów. Wszystkie głosy przeciwne są wykpiwane i wyśmiewane przez tchórzy udających nieustraszonych patriotów. Nie uznają żadnego z tych wobec których stosują taktykę rozrabiaki. Będą pierwszymi, którzy będą krzyczeć z przerażenia, gdy spełnią się ich fantazje i polecą rakiety nuklearne. Ale wtedy będzie za późno.

Martin SIEFF | 30.10.2018

https://www.strategic-culture.org/news/2018/10/30/death-peace-and-security-in-europe.html

Tłum. Ola Gordon http://chomikuj.pl/OlaGordon

Częściowa korekta tłumaczenia: www.WOJNA.info

 

Źródło: Wolna Polska

Zdjęcie wyróżniające z U.S. Diplomacy Center Attribution-NoDerivs License

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/czy-to-koniec-pokoju-w-europie/