Erdogan oskarżony o przemieszczanie granicy i zagarnięcie terytorium Syrii

Turcja oskarżona o przemieszczanie granicy i zagarnięcie terytorium Syrii.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Wszystko wskazuje na to, że Erdogan nie ma zamiaru rezygnować z Syrii. W ostatnich miesiącach, turecka armia i tzw. rebelianci pod nazwą Wolnej Armii Syrii zdobyli fragment muhafazy Aleppo i stacjonują obecnie w mieście Al-Bab, około 30 kilometrów od wielkiego miasta Aleppo. Jednak tam zostali zablokowani wspólnie przez amerykańską, rosyjską i syryjską armię. Mniej więcej w tym samym czasie, Turcja ogłosiła koniec operacji „antyterrorystycznej” Tarcza Eufratu. 

[ przemieszczanie granicy ]

Zdjęcie z theglobalpanorama Attribution-ShareAlike Licens

Dla Erdogana stało się jasne, że jego wojska nie będą mogły przemieścić się w głąb kraju. Wcześniej zapowiadał, że po zdobyciu Al-Bab, rozpocznie się ofensywa na miasto Manbiż kontrolowane przez Kurdów, a następnie wyruszy prosto na Rakkę. Jego plany zostały pokrzyżowane.

3 kwietnia, turecki prezydent ogłosił, że operacja Tarcza Eufratu była dopiero „pierwszym etapem” i już dziś trwają przygotowania do kolejnych działań zbrojnych na terenie Syrii. Erdogan stwierdził, że wkrótce będzie miał „kolejne niespodzianki” dla Kurdów.

„Kolejne miesiące, za zgodą Boga, będą wiosną dla tureckiego narodu i czarną zimą dla terrorystów.”

Niewykluczone, że Turcja będzie jednak starała się wkroczyć do Manbidż, choć byłoby to bardzo ryzykowne, ponieważ Kurdowie ostrzegali, iż mają teraz wsparcie wojsk amerykańskich i rosyjskich. Być może Erdogan planuje ofensywnę w północno-zachodniej części Syrii.

Syryjski ambasador w Rosji Riyad Haddad powiedział właśnie, że Turcja zaczyna przenosić swoje ogrodzenie graniczne w głąb kraju. Turecka armia podobno zajęła terytoria w Kyrbat i Atma w muhafazie Idlib i zniszczyła dęby i drzewa oliwne w kilku wioskach w Latakii. Ponadto, wojska Erdogana stacjonują teraz na wzgórzach w pobliżu miasta Afrin, gdzie umieszczono ciężki sprzęt i pojazdy opancerzone, zaś niedaleko miasta Jandaris umieszczono ogrodzenie. Zdaniem Riyada Haddada, na zajętych przez Turcję ziemiach trwają przygotowania do budowy muru i wygląda na to, że Erdogan chce zagarnąć kolejne terytoria Syrii.

Haddad dodał również, że w muhafazie Idlib powstały …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/erdogan-przemieszczanie-granicy-syrii/