Kolejna hiszpańska wojna domowa wisi w powietrzu!

Hiszpania oficjalnie rozwiązała rząd w Katalonii. Wojna domowa wisi w powietrzu!

autor: John Moll ()

Dzisiejszy dzień zostanie przez nas zapamiętany na bardzo długo. Hiszpania właśnie zawiesiła autonomię Katalonii, rozwiązała tamtejszy rząd i zapowiedziała przedterminowe wybory, tym samym będzie teraz dążyć do przejęcia kontroli nad regionem, w którym od tygodni trwa niebezpieczny spór. Decyzja Madrytu wyraźnie przyćmiła głosowanie w Katalonii za ogłoszeniem niepodległości.

wojna domowa photoZdjęcie z josepponsibusquet. All Rights Reserved

W piątek podjęte zostały dwie ważne decyzje, które determinują przyszłość kraju. Prezydent Katalonii Carles Puigdemont od samego początku nie podejmował żadnych konkretnych decyzji i postanowił, że parlament zadecyduje co należy dalej zrobić. Odbyło się tajne głosowanie, na którym politycy wybrali jednostronne ogłoszenie niepodległości, co z kolei odbiera resztki nadziei na rozwiązanie konfliktu za pomocą dyplomacji.

W tym samym czasie, hiszpański Senat zatwierdził propozycję premiera Mariano Rajoya w kwestii zawieszenia autonomii Katalonii i przejęcia całkowitej kontroli nad regionem, tamtejszą policją, mediami i finansami. Podczas dzisiejszego wystąpienia, Rajoy ogłosił pierwsze ważne decyzje – zadecydowano o rozwiązaniu katalońskiego rządu i przejęciu uprawnień przez ministerstwa w rządzie centralnym. Zapowiedziano również przedterminowe wybory, które odbędą się 21 grudnia.

Co więcej, na początku przyszłego tygodnia Prokuratura Generalna Hiszpanii postawi część lub wszystkich katalońskich polityków, w tym prezydenta Carlesa Puigdemonta w stan oskarżenia. Jeśli ich działania zostaną podciągnięte pod rebelię to grozi im do 30 lat więzienia. Tu oczywiście władze Katalonii, którym właśnie odebrano sprawowanie kontroli nad regionem, otrzymują możliwość pokojowego rozwiązania sprawy i dobrowolnego oddania się w ręce Hiszpanii. W przeciwnym wypadku zobaczymy kolejny atak hiszpańskiej policji na zbuntowaną Katalonię, gdzie dojdzie do masowych aresztowań i zamieszek.

Wygląda na to, że nadzieje na secesję Katalonii były pogrzebane od samego początku. Wystarczy przypomnieć historię, która lubi się przecież powtarzać – 6 października w 1934 roku Katalonia ogłosiła niepodleglość, którą utraciła już po 10 godzinach. Doszło do aresztowania wszystkich członków rządu lokalnego. Teraz sytuacja się powtarza …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/hiszpanska-wojna-domowa-wisi-w-powietrzu/

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x