Kilkanaście lat temu obowiązywało założenie że wojny nie będzie

Jakieś 10-15 lat temu obowiązywało założenie że wojny nie będzie…

 

Jakieś 10-15 lat temu obowiązywało założenie że wojny nie będzie. Dlatego Państwa UE, z Niemcami na czele – zmniejszyły znacząco stany swoich sił zbrojnych i sprzętu. Stąd sprzedaż Polsce ponad 100 Leopardów po 1 Euro za sztukę.

wojny nie będzie photoZdjęcie z szogun000 All Rights Reserved

To założenie już nie obowiązuje.
Zaczął się niepokój i straszenie ludności krajów Zachodu narastającą potęgą Rosji i Chin. Dodatkową okolicznością okazało się że fabryki zbrojeniowe w Stanach Zjednoczonych i Europie mają przestoje, nie generują zysków i coś trzeba było z tym zrobić.

Wymyślono wroga. Została nim Rosja (reaktywacja „Imperium Zła”) i Chiny – budzący się Smok. Znaleziono setki uzasadnień żeby podkręcać spiralę strachu a tym samym wygenerować środki finansowe na nowe zbrojenia. Nowe strachy nowe strategie obrony przed coraz silniejszymi wrogami generują nową produkcję zbrojeniową. Dochodzi interes wszelakich „służb” i „ośrodków” żyjących z rozsiewania tego strachu. Ludzie mają pracę, żołnierze podwyżki uposażeń, tylko jak to dalej uzasadnić skoro „wrogowie” nie wykazują rosnącej agresji, tylko coś tam sobie podporządkowali albo wybudowali szereg wysp na Pacyfiku?

Tu wkraczają usłużne media, w tym operujące w Internecie, „słuszne media” i inne grupy interesu cierpiące bonusy ze straszenia społeczeństwa. Dochodzi łatwość sterowania wystraszonym społeczeństwem, bo pod przykrywką zwiększenia bezpieczeństwa można ograniczać demokrację. Dzięki temu do władzy dochodzą i mogą utrzymywać się różne dyktatury i dyktaturki, lubiące wymachiwać szabelką i gotowe „nieść demokrację” na zrzucany bombach, jak w Libii, gdzie nawet duńskie F-16 to robiły.

Nieważne, że to jest nieracjonalne ważne że to jest skuteczne.
Gdyby tak jeszcze ci wrogowie: Chiny i Rosja zaczęli się wygłupiać i utwierdzać amerykańskie i europejskie elity w racjonalności powtórzenia atmosfery zimnej wojny. Ale niestety tak nie jest. Oni nie dają się podpuścić i głupio sprowokować. Zachowują się racjonalnie, wręcz modelowo są spokojni, co pokazało działanie Rosji w Syrii. Rosja i Chiny chcą robić kasę i podnosić własne społeczeństwa na wyższy poziom życia, jak na Zachodzie. Szaleństwo nawołujących do powrotu zimnowojennych i schematów dosięgło amerykańskie elity, skłonne nawet odwołać układy rozbrojeniowe Gorbaczow-Reagan. Jakie by one nie były to dały nam 30 lat życia w pokoju i po prostu ŻYCIA.

Szaleństwo i nieobliczalność obecnego przywódcy mocarstwa zza Oceanu jest niestety wspierane przez naszych małych szaleńców w Europie Środkowej. Ale hasło „Hej szable w dłoń” już dziś nie działa. Im się nadal marzą puste dzikie pola, a gdzieniegdzie za krzakiem wystraszony Bolszewik…

I chwała zwycięstwa na międzymorzu.
Wniosek: problemy naszej armii to problemy indukowane przez politykę niepoważnych polskich polityków. Przerost ambicji nad możliwościami razi.

I ta tromtadracja.
Hej szable w dłoń …

Źródło: Obserwator Polityczny

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/kilkanascie-lat-zalozenie-wojny-nie-bedzie/