Czy może dojść do kolejnej wojny Chin z Indiami?

Spór o płaskowyż Doklam może doprowadzić do kolejnej wojny Chin z Indiami.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Relacje między Chinami a Indiami są ostatnio bardzo napięte. Ostra wymiana zdań zaczęła się od sporu terytorialnego na płaskowyżu Doklam, który znajduje się przy granicach Bhutanu, Chin oraz Indii. Sytuacja niebezpiecznie zmierza w kierunku wojny.

[ Chin z Indiami ]

Napięcie wzrosło jeszcze w czerwcu, gdy Chińczycy rozpoczęli budowę jezdni, która miała przebiegać przez wspomniany płaskowyż. Władze Bhutanu wyraziły sprzeciw, zaś kilka dni później na miejscu pojawiło się indyjskie wojsko, które wstrzymało pracę i pogoniło robotników. Chiny traktują płaskowyż Doklam jako swoje terytorium, więc naturalnie zaczęły oskarżać Indie o naruszenie granic i domagano się wycofania wojsk.

Rządy obu państw zaczęły się spierać o przynależność tego himalajskiego regionu. Pekin dał jasno do zrozumienia, że nie będzie tolerował „agresji” swojego sąsiada. Kontrolowany przez władze chiński dziennik Global Times stwierdził, że jeśli indyjskie siły zbrojne nie opuszczą płaskowyżu Doklam to mogą zostać usunięte siłą w wyniku wojny przeprowadzonej na małą skalę. Pod koniec lipca telewizja CCTV pokazała nagranie, przedstawiające chińskie wojsko, które miało brać udział w manewrach zorganizowanych w Tybecie.

 

Pamiętajmy, że w 1962 roku wybuchła wojna między Chinami i Indiami. Przyczyną konfliktu zbrojnego był właśnie spór terytorialny. Wojna przyczyniła się do śmierci ponad 2 tysięcy ludzi i zakończyła się …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/kolejnej-wojny-chin-z-indiami/