W Turcji trwają przygotowania do kolejnej operacji zbrojnej w Syrii

Turcja przygotowuje się do kolejnej operacji zbrojnej w Syrii.

autor: John Moll ()

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Turcja od samego początku ostrzegała, że nie pozwoli na stałą obecność Kurdów przy swoich granicach. Gdy syryjska armia zdobywała miasto Aleppo, Erdogan rozpoczął kampanię zbrojną i wysłał do Syrii swoje wojska, wraz z tzw. rebeliantami. Gdy Turcy zajęli fragment syryjskiego terytorium zostali zablokowani przez Kurdów, wojska amerykańskie, rosyjskie i syryjskie, przez co nie mogli wyruszyć ani do Aleppo, ani do Rakki. Teraz trwają przygotowania do drugiej operacji zbrojnej.

operacji zbrojnej photoZdjęcie z Luca Zappa Attribution-NonCommercial-ShareAlike License

Tureckie media donoszą o planach ataku na pozycje Kurdów w północno-zachodniej części Syrii w muhafazie Aleppo. Mówi się, że przygotowania do inwazji są już na końcowym etapie. To oznacza, że tureckie wojska już wkrótce mogą rozpocząć drugą operację zbrojną w sąsiednim państwie celem powiększenia okupowanego przez nich terytorium.

W centrum zainteresowania Erdogana jest teraz miasto Afrin. Region ten pozostaje pod kontrolą Kurdów, którzy w ostatnich dniach regularnie są ostrzeliwani przez Turcję. Odnotowano również zwiększoną aktywność tureckich wojsk w pobliżu tego regionu. Stany Zjednoczone zdają sobie z tego sprawę, lecz odmawiają komentarza.

Kolejna inwazja Turcji na Kurdów jest tylko kwestią czasu. Nie wiadomo jednak jaka będzie reakcja ze strony państw, które biorą udział w syryjskim konflikcie. Pojawiały się już doniesienia, że Rosja ma zamiar zbudować bazę wojskową w okolicach miasta Afrin i wysłano w ten region dodatkowych żołnierzy. Z kolei Stany Zjednoczone na ten moment bardzo aktywnie dozbrajają Kurdów a broń ta jest wykorzystywana w walce o Rakkę i prawdopodobnie posłuży do obrony przed Turcją. Można zatem powiedzieć, że …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/turcji-operacji-zbrojnej-syrii/