Konflikt z Chinami jest już tylko kwestią czasu | obserwatorpolityczny.pl

Konflikt z Chinami jest już tylko kwestią czasu

źródło: 30 MAJA 2015 04:20 AUTOR: KRAKAUER
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Chiny, marynarka wojenna [sailors-83518_1280]Konflikt z Chinami jest już tylko kwestią czasu, skala nakręcania spirali wojennej wokół Chin stopniowo zbliża się do stanu samowyzwolenia. Strategia, jaką przyjęli Amerykanie wobec Chin, to strategiczne okrążanie mające na celu umożliwić najbardziej skuteczne projektowanie siły w regionie, w taki sposób żeby trzymać potencjał Chin na dystans od własnych brzegów, przy pełnej zdolności rażenia terytorium Chin kontynentalnych.

Amerykanie postawili na nowe potężne technologie wojskowe, prawdopodobnie wybiorą konfrontacje zamiast drogi miękkiego włączenia Chin do globalnego podziału władzy i wpływów. Powodem, który o tym zadecyduje jest olbrzymi dług USA wobec Chin, którego nie da się spłacić bez konsekwencji dla własnej gospodarki. Amerykanie nie pamiętają o wojnach opiumowych, a zarazem ich władze nie widzą nic złego, jeżeli od czasu do czasu, trzeba kogoś zbombardować.

W konfliktach chodzi o to, żeby znajdywać ich rozwiązanie. Wymaga to empatii i czasami próby spojrzenia na problemy z innej perspektywy niż własna. Jednak to wymagałoby od USA rezygnacji z pozycji dominującej i co ważniejsze – ciągłego zgłaszania pretensji do jej zajmowania.

Niestety jak wszystko na to wskazuje, obecny konflikt w Azji jest dopiero w fazie koncentracji potencjałów – najwyraźniej świadczy o tym chińska budowa floty. Przy ich potencjale, nawet oparcie się na stosunkowo starych technologiach własnych i nieco nowszych, ale droższych rosyjskich, może stworzyć wynikowe zagrożenie, nawet dla takiej potęgi jak US Navy. Dlatego prawdopodobnie ewentualny konflikt będzie miał prekursora, tj. konflikt wstępny, będący konfliktem zastępczym, w którym Chiny wystąpią z jednej strony samodzielnie a z drugiej jedno lub koalicja państw regionu. W zależności od jego przeprowadzenia, tj. skali upokorzenia Chin lub chińskiego triumfu – konflikt właściwy wydarzy się wcześniej lub może się w ogóle nie wydarzyć, jeżeli Ameryka wykorzysta swoją władzę ekonomiczną do próby izolowania Chin po tym pierwszym konflikcie.

Właśnie takie działanie jest prawdopodobnie najbardziej możliwe, ponieważ jest dla amerykańskich celów najbardziej korzystne pod względem skali nakładów do możliwych uzysków. Obecny rozwój Chin jest finansowany eksportem wszystkiego, ten kraj stał się fabryką świata. W wypadku pojawienia się pretekstu politycznego, jakim może być dobrze opracowana propagandowo rzekoma wojna napastnicza Chin, przeciwko mniejszemu i słabszemu przeciwnikowi – będzie można zrobić wszystko, żeby Chiny gospodarczo izolować.

Byłaby to szokująca wojna gospodarcza, na niespotykaną dotychczas skalę, w której …

 Czytaj dalej na: Konflikt z Chinami jest już tylko kwestią czasu

 

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/konflikt-z-chinami-to-kwestia-czasu/