Nastąpił wybuch… Co robić?!

Nastąpił wybuch… Co robić?!

Strona źródłowa niestety przestała istnieć, kopia archiwalna na web.archive.org 
Autor materiału źródłowego: Grzegorz Kolak

Rozumiem, że nie masz żadnego planu działania. Nie dziwne. Większość ludzi myśli, że jakoś to będzie a potem są zaskoczeni. Sytuacja jest taka: nastąpił wybuch atomowy. Gdzieś niedaleko. Nic nam się nie stało, nie jesteśmy ranni. Okolica też nie została zniszczona. Widzieliśmy jednak błysk i w dużej odległości od nas jest charakterystyczny, znany ze zdjęć i filmów grzyb atomowy.

[ wybuch ]

Zdjęcie z x-ray delta one Attribution-NonCommercial-ShareAlike License

Jak powinniśmy się w takiej sytuacji zachować, jeśli nie mamy żadnego planu działania, nie jesteśmy na to przygotowani? Nie mamy przygotowanego schronienia i jedyne co odczuwamy to szok i niedowierzanie. I w takiej sytuacji, gdy mamy minimum informacji, musimy podejmować decyzje dotyczące naszego życia.

Oficjalny amerykański przewodnik zachowania się w wypadku wybuchu nuklearnego (*.pdf) poleca schronić się na miejscu i nigdzie nie wychodzić przez 24 godziny, chyba że zostanie zarządzone co innego. Od razu powiem, że się z tym w dużym stopniu nie zgadzam i uważam, że to informacja, która ma zapobiec panice i zablokowaniu dróg, które może utrudnić akcję ratunkową.

Jeśli zdecydujesz się opuścić swoje miejsce zamieszkania i udasz się w inne miejsce, zrób to w ciągu pierwszej godziny od wybuchu. To bardzo ważne! Po godzinie szok minie i ludzie zaczną podejmować decyzje o wyjeździe. Na ulicach i drogach może być bardzo duży ruch i okazać się, że będą zatory, które spowodują uniemożliwienie ewakuacji. Policja i wojsko mogą wyłączyć z ruchu część szlaków komunikacyjnych. Na stacjach benzynowych zabraknie benzyny, nastąpi panika.

Powtórzę więc jeszcze raz: decyzję musisz podjąć szybko, najlepiej w ciągu pół godziny, bez względu na to, jaka ona będzie.

Pierwsze co robisz, to włączasz radio. Nie telewizor tylko radio. Radio najszybciej przekazuje informacje. Telewizja trochę wolniej, internet jeszcze wolniej. Szukasz stacji informacyjnej w polskim języku o zasięgu ogólnopolskim. Będą tam na bieżąco informacje na temat zdarzenia. Nie wierz we wszystko, co mówią ale z informacji dowiesz się:

  1. Czy to był odosobniony incydent,
  2. Czy wybuchów było więcej, czyli nastąpił konflikt zbrojny.

Jeżeli nie możesz złapać żadnej stacji radiowej to zły znak. Spróbuj złapać cokolwiek.

Druga ważna rzecz na wypadek ucieczki z miejsca zamieszkania – wiatr. W Polsce przeważają wiatry zachodnie i północno-zachodnie. To ponad 80% wiatrów wiejących w naszym kraju. Jeśli nie wiesz jaki ma być wiatr, możesz spokojnie przyjąć, że będzie wiał z północnego zachodu. To ważne w przypadku skażenia radioaktywnego. Sprawdź, czy twoja trasa podróży nie będzie prowadziła na drodze opadu radioaktywnego. Tutaj możesz sobie sprawdzić jak aktualnie wieje wiatr i jakie są prognozy na najbliższe dni.

Jeżeli masz gdzie uciekać – za miasto, do rodziny, z dala od miast, baz wojskowych i zakładów przemysłowych, to rozważ to jako dobrą opcję. Póki co nie wiesz co się dzieje i najlepszym wyjściem jest szybka ucieczka i nie oglądanie się za siebie. Jeśli niebezpieczeństwo szybko minie, będziesz mógł wrócić do domu. Stracisz najwyżej trochę czasu i nerwów.

Wsiadaj w samochód razem z rodziną i uciekaj w przeciwnym kierunku niż miał miejsce wybuch. Spróbuj zatankować samochód jeśli nie masz paliwa na przejechanie co najmniej stu lub dwustu kilometrów. Potem mogą być problemy z zaopatrzeniem. Masz jedzenie w lodówce i w szafkach? Zabierz je ze sobą. Ludzie rzucą się do sklepów – będą kupować lub kraść, zależnie od sytuacji. Nie marnuj czasu na stanie w kolejkach. Jeśli nie masz niczego do jedzenia, to trudno. Potem się tym zajmiesz. Można przeżyć kilka dni bez jedzenia. Wodę dostaniesz w każdym domu. Ludzie bez problemu się z Tobą podzielą, póki jest jej dużo.

Ważne, żebyś miał gotówkę ze sobą. Weź tyle ile możesz. Nie wiadomo czy bankomaty będą działać. Rozmieść ją w kilku miejscach. Jeśli ktoś by Cię okradł, może nie znajdzie wszystkiego. Należysz do mniejszości posiadającej w domu broń? Weź ją ze sobą. Na wszelki wypadek. Jeżeli jej nie masz, weź coś do obrony – młotek, duży śrubokręt, nóż kuchenny itp. Wszystkiego można użyć do obrony.

Nie zapomnij też o rodzinie – żona, dzieci, pies, kot. Przed uruchomieniem kluczyka w stacyjce przemyślcie jeszcze przez kilka sekund, czy o czymś niezbędnym nie zapomnieliście… Aha, mapa by się przydała. I GPS – jeżeli będzie działał.

W sytuacji awaryjnej nie musisz się przejmować przepisami drogowymi ale pamiętaj, że ludzie na drodze będą bardziej nerwowi niż zwykle i trzeba uważać.

Zostajesz na miejscu? Niech Ci będzie. Zamknij okna, szpary zaklej taśmą. Skażony pył znajdujący się w powietrzu to cichy zabójca. Najbezpieczniej jest w pomieszczeniach znajdujących się w centrum budynku. Schowaj się tam i czekaj na komunikaty. Włącz radio. Jeżeli nie ma prądu i nie masz baterii to plujesz sobie w brodę bo jesteś zdany na to, co inni Ci powiedzą. Telefon dobrze mieć pod ręką ale nie wiadomo, czy będzie działał.

Zbierz wodę do wanny i garnków. Może jej nie być. Jeśli chcesz ryzykować, idź na szybkie zakupy do najbliższego sklepu lub kiosku. Kup jedzenie na kilka dni. Zrób to szybko, nie przejmuj się cenami, nie ma czasu na to.

W internecie jest wiele stron dla preppersów, które dokładnie opisują co ze sobą zabrać lub co mieć w domu i jak się zachować w razie zagrożenia. Powyżej opisałem to, co można zrobić, gdy zagrożenie nadeszło a Ty jesteś kompletnie nieprzygotowany.

Podsumuję:

  1. Decyzję podejmij szybko – w ciągu 30 min. do godziny.
  2. Uciekaj. Jak najszybciej i jak najdalej. Sprawdź czy masz benzynę.
  3. Zabierz ze sobą rodzinę, gotówkę, dokumenty, coś do obrony, mapę, jedzenie jeśli masz.
  4. Wiatry wieją z północnego zachodu.
  5. Słuchaj radia i wiedz, że rząd może kłamać aby zapobiec panice.

Powyżej zamieściłem moje opinie, z którymi nikt nie musi się zgadzać. Jeśli to przeczytałeś, oznacza że masz czas aby się przygotować. Przeczytaj więc też o robieniu zapasów na trudne czasy,przygotowaniu swojego schronu, kiedy można go opuścić, o tym jak działa wybuch atomowy i o potencjalnych celach atomowych w naszym kraju.

Na koniec krótki filmowy poradnik na temat zachowania się w razie atomowego ataku terrorystycznego (po angielsku, można włączyć angielskie napisy):

Strona źródłowa niestety przestała istnieć, kopia archiwalna na web.archive.org

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/nastapil-wybuch-co-robic/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x