Zasady przetrwania

Podstawowe zasady przetrwania.

Strona źródłowa niestety przestała istnieć, kopia archiwalna na web.archive.org 
Autor materiału źródłowego: Grzegorz Kolak
[ zasady przetrwania ]

Zdjęcie z sfkjr Attribution-NonCommercial-NoDerivs License

Ponieważ wydarzenia na świecie nabierają tempa, poniżej przedstawiam wam podstawowe zasady dotyczące przetrwania.

 1. Jądrowa wojna totalna jest mało prawdopodobna. Politycy na ogół są inteligentnymi ludźmi z instynktem przetrwania. Próbują realizować swoje interesy kosztem innych, kalkulują koszty i zyski. Nie jest oczywiście wykluczona wojna atomowa o zasięgu globalnym ale na skali zagrożeń nuklearnych jest na samym końcu, więc można się lekko odprężyć.
 2. Bardziej prawdopodobna jest wojna atomowa o zasięgu lokalnym, ograniczona do 1-2 krajów. Można brać w tym wypadku pod uwagę kilka wybuchów atomowych . Jeśli nie będzie to Polska, to prawdopodobnie nie ma się czym przejmować. Skoro zasięg konfliktu będzie ograniczony, siła ładunków także powinna być niewielka. Rosja niedawno wprowadziła do swojej doktryny obronnej tak zwane atomowe uderzenie deeskalujące. Polega to na zniszczeniu kilku mniej ważnych ośrodków (baza wojskowa, mały port, zakład chemiczny itp.). Celem jest ostudzenie zapędów przeciwnika, co powinno skutkować zaprzestaniem działań zbrojnych, czyli deeskalacją. NATO w swojej doktrynie praktycznie nie odnosi się osobno do broni atomowej, czyli nie ogranicza się w jej użyciu.
 3. W razie ataku atomowego na Polskę najbardziej zagrożone będą: duże, a następnie średniej wielkości miasta, bazy wojskowe, szczególnie bazy lotnicze, porty wojenne. Następnie Wielkie zakłady przemysłowe, zakłady chemiczne i rafinerie, kluczowe węzły komunikacyjne i mosty (zarówno drogowe jak i kolejowe), zgrupowania wojsk poza bazami.
 4. Bomby atomowe nie wybuchają gdzie popadnie. Jeśli nie znajdujemy się blisko w/w miejsc, jesteśmy względnie bezpieczni, nie biorąc pod uwagę opadu radioaktywnego o czym za chwilę.
 5. Przygotowani przetrwają, nieprzygotowani zginą – można powiedzieć obrazowo. Amerykański rząd przewiduje, że w najgorszym wypadku należy pozostać w schronie przez nie więcej niż 20 dni. Dotyczy to miejsc wyjątkowo silnie skażonych substancjami radioaktywnymi. Dobrze zatem przygotować sobie zapasy na taki okres czasu.
 6. Należy przygotować dla każdej osoby: wodę do picia i jedzenie nie wymagające gotowania o długim okresie spożycia. Można też przygotować wiele innych rzeczy według uznania.
 7. Ochrona przed wybuchem zależy od dwóch czynników: odległości od wybuchu i osłony znajdującej się pomiędzy nami a wybuchem. W wypadku promieniowania radioaktywnego dochodzi jeszcze czas przez jaki jesteśmy na nie narażeni. Wychodząc z tych założeń, chronimy się w podziemnym schronie, piwnicy, bunkrze, betonowym budynku, przejściu podziemnym itp.
 8. W nagłym wypadku wskakujemy do rowu, za drzewo, za budynek (na ziemię) i chronimy głowę.
 9. W żadnym wypadku nie pijemy wody, co do której mamy podejrzenie, że jest skażona! Nie jemy też takiej żywności. Uwaga: jedzenie w puszkach jest bezpieczne, skażenie nie dostanie się do środka.
 10. Jeśli przemieszczamy się po terenie skażonym, należy się ubrać w kilka warstw ubrań, zewnętrzne warstwy należy później wyrzucić. Trzeba też używać masek przeciwpyłowych. Po opuszczeniu strefy skażonej trzeba zmyć cały kurz z ciała i włosów. Największym zagrożeniem jest skażony pył, który dostanie się do organizmu z jedzeniem, wodą lub powietrzem.
 11. W Polsce większość wiatrów wieje z zachodu i północnego zachodu. To ważne przy przemieszczaniu się radioaktywnej chmury.
 12. Jeśli chcesz uciekać po wybuchu atomowym, zrób to w ciągu pół godziny. Potem drogi mogą być zakorkowane lub zablokowane w inny sposób.
 13. Jeśli chcesz zbudować amatorski filtr powierza do swojej piwnicy (schronu), użyj wentylatora łazienkowego i nałóż na niego filtr HEPA z odkurzacza, dostępne w każdym sklepie AGD. W razie braku prądu (bardzo prawdopodobne) zaklej otwór okienny kilkoma takimi filtrami. W najgorszym wypadku niech to będzie zwykła tkanina – ścierka, podkoszulek itp.
 14. W schronie, w którym chcesz się ukryć powinny być dwa wyjścia. W razie zasypania przez gruz jednego z nich, możesz wyjść drugim.
 15. Przeczytaj tego bloga – znajdziesz tutaj wiele informacji pisanych z myślą o ocaleniu jak największej liczby ludzi. Pozdrawiam.

Pisane na szybko, nie wykluczone, że uzupełnię.

Strona źródłowa niestety przestała istnieć, kopia archiwalna na web.archive.org

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/podstawowe-zasady-przetrwania/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x