Arabia Saudyjska i Izrael gotowe wywołać nową wojnę z Iranem

Arabia Saudyjska i Izrael mogą wywołać nową wojnę z Iranem

autor: John Moll ()

Wszystko wskazuje na to, że na Bliskim Wschodzie rozpoczyna się swoiste Grand Finale, przypominający ostatnie chwile sondy Cassini. Tak jak ona rozbiła się o powierzchnię Saturna tak wkrótce na Bliskim Wschodzie rozbiją się o siebie dwie potęgi – Iran i Arabia Saudyjska. Kto okaże się w tej rozgrywce Saturnem a kto maleńką sondą? Czas pokaże.

[ nową wojnę z Iranem ]

Zdjęcie z İHH İnsani Yardım Attribution-NonCommercial-NoDerivs License [ zdjęcie ilustracyjne]

Obie strony konfliktu podpalają region starając się ograniczyć wpływy i możliwości przeciwnika. Ten wieloletni konflikt jest o wiele bardziej skomplikowany od gry w szachy. Po jednej stronie jest szyicki Iran, który posiada większych i pomniejszych sojuszników na Bliskim Wschodzie i na świecie – są to Irak, Syria, Turcja, Palestyna, Rosja i Chiny. Jednak sunnicka Arabia Saudyjska i Izrael nie są osamotnione – znaczące wsparcie otrzymują głównie od Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

W powyższym zestawieniu świadomie pominięty został Liban. W tym kraju próbuje się utrzymać równowagę wpływów irańskich, izraelskich i saudyjskich. Dlatego gdy libański premier uciekł do Arabii Saudyjskiej obawiając się zamachu na jego życie Izrael stwierdził, że Liban został przejęty przez Iran. Operuje tam zresztą potężny szyicki ruch zbrojny Hezbollah, który posiada własną armię, artylerię, siły rakietowe i specjalizuje się w walkach partyzanckich.

Obecnie na Bliskim Wschodzie ewidentnie widać przygotowania do kolejnej wielkiej wojny. Arabia Saudyjska próbuje wyjść z kryzysu i ma tego dokonać następca tronu Muhammad ibn Salman, który prędzej czy później zostanie ogłoszony nowym królem. Tamtejsze społeczeństwo zdaje sobie sprawę z tego, że królestwo Saudów przegrywa z Iranem praktycznie na każdym froncie – poniesiono totalną porażkę w Syrii i Iraku, zaś kampania zbrojna w Jemenie okazała się wyjątkowo nieskuteczna. Teraz zaczęto oskarżać Iran o zamach bombowy w Bahrajnie i chęć rozszerzenia swoich wpływów w Libanie.

Tymczasem Izrael również przygotowuje się do jakiegoś wielkiego wydarzenia. Ostatnio zorganizował wielkie manewry wojskowe z udziałem wielu państw świata, w tym Polski, a teraz rozmieszczono dodatkowe systemy obrony powietrznej Żelazna Kopuła. W tym samym czasie Izrael jest mocno poirytowany tym co dzieje się w Syrii – mimo wojny, Iran stał się …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/saudyjska-izrael-nowa-wojne-z-iranem/

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ihor Uniiat

Kto tak pisze?? Arabia Saudyjska?

Ihor Uniiat

Z tego co wiem to Iran prowokiuje Izrael

WOJNA.info

No właśnie „z tego co wiesz”, a z dostępem do innych źródeł niż Izraelskie w Polsce jest problem. Zresztą niech Pan przeczyta cały tekst w moim źródle, tam są podane ich źródła

Ihor Uniiat

Tak mówi Teheran, a saudy faktycznie chcą wciągnąć Izrael w konflikt

Ihor Uniiat

Drugi fakt że libanski premier minister nie uciekł, tylko wezłany do AS gdzie jest pod aresztem

Ihor Uniiat

Dla czego mam uwierzyc tym faktam??

Ihor Uniiat

Ja wiem że to saudu ubiegają się o izraelskie poparcie

Ihor Uniiat

A nie odwrotnie. I w cale Izrael niechcę wojny z Libanem

WOJNA.info

Wierzyć można w co się chce 🙂 Szkoda tylko, że mało kiedy mamy możliwość poznania obiektywnych faktów i musi oceniać sytuację na podstawie obserwacji zachowania.

WOJNA.info

PS. Ja tu tylko zamieszczam ciekawe wpisy z źródeł które się na to zgodziły. Dziwnym zbiegiem okoliczności główny nurt dziennikarski zgody nie udziela 🙁

Ihor Uniiat

A no tak Izrael wypuszcza rakiety z Syrii i Gazy na swoje terytorium.Absurd

Ihor Uniiat

Dla tego twierdzę że to Iran prowokuje

Ihor Uniiat

Izrael

Kamil Rzepnicki

Prawdziwia wojna to tam będzie za 30-40 lat jak się ropa skończy