USA mogą pomóc Turcji w obaleniu Assada

Stany Zjednoczone mogą pomóc Turcji w obaleniu Assada, wprowadzając ustawę o strefie zakazu lotów nad Syrią.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Recep Tayyip #Erdoğan to prawdziwy człowiek-zagadka. Jego intencje w sprawie #Syrii pozostają niejasne. Choć kilka dni temu oświadczył, że wprowadził wojska do Syrii aby zakończyć rządy #Assada i przywrócić „sprawiedliwość”, z drugiej strony regularnie porozumiewa się z #Putinem, który jest podobno zaskoczony jego niespodziewaną zmianą retoryki.

obaleniu Assada photo            Zdjęcie z Força Aérea Brasileira - Página Oficial  Attribution-NonCommercial-ShareAlike License 

#Rosyjski rząd wyraził zdziwienie, że turecki przywódca powiedział publicznie o zamiarze obalenia #Assada. Wielokrotnie kontaktowano się z Erdoganem aby otrzymać wyjaśnienia. Stwierdzono, że jego oświadczenie stoi w sprzeczności z dotychczasowymi ustaleniami między #Rosją a #Turcją.

 

Tymczasem syryjski rząd wskazał, że #Erdogan wreszcie ujawnił swoją prawdziwą naturę i pokazał jakie były jego prawdziwe zamiary – walka z terroryzmem, tj. z Państwem #Islamskim i #Kurdami, miała być pretekstem dla inwazji. Władze nazwały Erdogana najeźdźcą. Warto dodać, że turecką i syryjską armię dzieli dosłownie kilka kilometrów.

Source: edmaps.com [ obaleniu Assada ]

Source: edmaps.com

Z kolei #Stany Zjednoczone intensywnie pracują nad wprowadzeniem strefy zakazu lotów nad #Syrią, co nie znajduje zbyt dużego zainteresowania w światowych mediach. Prace nad ustawą H.R. 5732 rozpoczęto tuż po wyborach prezydenckich. Została już ona przyjęta przez Izbę Reprezentantów i trafiła do Senatu. Hillary #Clinton jest zwolenniczką obalenia Assada i wszyscy o tym wiedzą. Lecz wybory wygrał Donald Trump, który nawoływał do poprawy relacji z Putinem i pozostawienia Assada w spokoju. Wygląda więc na to, że ustawa zostanie przyjęta w pośpiechu, dopóki urząd sprawuje Barack #Obama. To z kolei oznacza, że syryjskie samoloty wojskowe mogą zacząć spadać jeszcze przed 20 stycznia.

 

#Turcja, przynajmniej na dzień dzisiejszy, zajmuje się zwalczaniem Państwa #Islamskiego i #Kurdów, co jest na rękę Rosji, Iranowi i samej Syrii. W obecnej sytuacji, wbrew pozorom, #Syria może najbardziej skorzystać właśnie na sojuszu z Erdoganem. Kurdowie otrzymują wsparcie militarne oraz szkoleniowe od Stanów Zjednoczonych i zależy im na utworzeniu własnego państwa. Ich plany mogą więc osłabić #Syrię, #Turcję, #Irak i #Iran – kluczowych sojuszników Rosji.

Trudno powiedzieć czy groźby Erdogana są realne, ale weźmy najpierw pod uwagę to, że …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/usa-turcji-obaleniu-assada/