Wojna w Syrii, czyli dlaczego znowu chodzi o ropę

Wojna w Syrii to wojna o kontrolę nad rurociągami.

OPUBLIKOWANO MARZEC 17, 2017  |  PRZEZ A303
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

#Niemiecka gazeta internetowa #Deut­sche #Wirtschafts #Nachrichten przedsta­wiła analizę konfliktu w #Syrii, podkreśla­jąc, że do najostrzejszych starć dochodzi tylko w miejscach przebiegu głównych #rurociągów lub tam, gdzie planowane są ich nowe trasy. Gazeta twierdzi, że ten konflikt nie jest niczym innym, jak walką o dostawy ropy i gazu do #Europy.

„Dwa z najważniejszych rynków ropy naftowej znajdują się w syryjskich mia­stach #Manbidż i #Al-Bab. Oba miasta leżą w prefekturze #Aleppo” – podaje gazeta. – „Przez tereny tych dwóch miast prze­biega główny rurociąg, którym płynie ropa z Iraku do Syrii…”

Według analizy, kto kontroluje Man­bidż, kontroluje transport ropy w Syrii. Do czasu syryjskiego konfliktu Turcja nie miała dostępu do rurociągów ropy nafto­wej, ale zajmując Manbidż będzie miała dostęp do syryjskiego systemu rurocią­gów.

a [ wojna w Syrii ]

„Obecna bitwa o Aleppo jest postrze­gana jako najbardziej kluczowa w trwają­cym konflikcie… Kto kontroluje Aleppo, kontroluje «klucze» rurociągu” – głosi analiza.

Mapa syryjskiej wojny dowodzi, że Stany Zjednoczone koncentrują swoje naloty na wschodzie kraju, a Rosja głów­nie na zachodnich obszarach, co oznacza, że Rosja chce kontrolować zachodnią Syrię, aby zapobiec budowie prozachod­nich rurociągów, z kolei USA chcą unik­nąć budowy prorosyjskich rurociągów, takich jak rurociąg Iran-Irak-Syria na wschodzie.

Raporty z Kaukaskiego Centrum Ba­dań Strategicznych sugerują …

… czytaj całość tutaj: Wolna Polska

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/wojna-w-syrii-dlaczego-chodzi-rope/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x