Wojska USA kierują natarciem na Rakkę

Amerykańskie wojska kierują natarciem na Rakkę.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Sytuacja w Syrii znów ewoluuje. Miasto Rakka, samozwańcza stolica tzw. Państwa Islamskiego, znajduje się w zasięgu wzroku wojsk amerykańskich i Kurdów. Pojawiły się nowe punkty zapalne – proirańskie bojówki grożą przekroczeniem wschodniej granicy Syrii, natomiast na południu trwają walki między syryjskimi siłami rządowymi a „uzbrojoną opozycją”, która jest wspierana przez USA.

kierują natarciem photoZdjęcie z battle14 All Rights Reserved [ ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE ]

Inwazja na Rakkę wkrótce wejdzie w kolejną fazę. W ostatnim czasie siły zbrojne USA wraz z Peszmergami bez większych problemów zdołały zbliżyć się do tego miasta. Bojownicy ISIS najwyraźniej wycofali się z przedmieścia, aby pilnować Rakki i przygotować się na odparcie ataku. Amerykańscy wojskowi i Kurdowie znajdują się już przy mieście i odcięli najważniejsze trasy zaopatrzeniowe.

W tym samym czasie Stany Zjednoczone dostarczają Kurdom pokaźne ilości uzbrojenia. Swoje wsparcie tłumaczą tym, że Kurdowie są efektywni w zwalczaniu ISIS, jednak to nie przekonuje Turków. Minister Spraw Zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że dozbrajanie kurdyjskich bojowników jest „ekstremalnie niebezpieczne”. Władze obawiają się, że broń ta może w przyszłości posłużyć kurdyjskim separatystom, których Turcja postrzega jako terrorystów.

Tymczasem irackie Siły Mobilizacji Ludowej, wspierane przez Iran, dotarły do przejścia granicznego w północno-zachodniej części Iraku i zapowiadają, że mogą wkroczyć do Syrii, aby pomóc w walce z ISIS. Problem w tym, że terytoria po drugiej stronie są kontrolowane przez Kurdów, którzy oświadczyli, że będą strzelać to irackich bojówek jeśli przekroczą granicę. Aktywność Sił Mobilizacji Ludowej nie podoba się również Stanom Zjednoczonym, które za wszelką cenę nie chcą dopuścić do tego, aby Iran zyskał wpływy w Syrii.

Miasto Dajr az-Zaur jest kontrolowane przez syryjskie siły rządowe i od kilku lat jest oblężone przez ISIS. Ma ono strategiczne znaczenie. Proirańskie bojówki oraz wojska syryjskie mają zamiar dotrzeć do tego regionu, aby utworzyć korytarz, który przebiegałby od Damaszku po Palmirę i Dajr az-Zaur i kończyłby się w Iraku. USA zdają sobie z tego sprawę i wkrótce …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/wojska-usa-kieruja-natarciem-rakke/