Wojsko irackie rozpoczęło ofensywę przeciwko Kurdom

Irak znów na wojnie. Wojsko rozpoczęło ofensywę przeciwko Kurdom.

autor: John Moll ()

  …

Spełniły się najgorsze oczekiwania. W Iraku znów wybuchła wojna, jednak tym razem nie chodzi o islamskich ekstremistów lecz o mniejszość kurdyjską. Siły zbrojne rozpoczęły zmasowaną ofensywę przeciwko Kurdom – głównym celem jest odzyskanie miasta Kirkuk, znanego z dużej produkcji ropy naftowej. Irak chce przejąć kontrolę nad terenami, które utracił podczas ataku ISIS w 2014 roku.

ofensywę przeciwko Kurdom photoZdjęcie z Elliott Plack Attribution-ShareAlike License [ zdjęcie ilustracyjne ]

Początkowo irackie władze uspokajały, że nie mają zamiaru wypowiadać wojny i gromadzą wojska przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego. Jednak słowa te nie były przekonywujące dla Kurdów, ponieważ siły zbrojne i towarzyszące im ugrupowania paramilitarne stacjonowały niedaleko Kirkuk. Wcześniej Irak domagał się zwrotu tego miasta.

W takiej sytuacji wydawało się to wysoce prawdopodobne, że wkrótce Bagdad zarządzi atak. Tak też się stało – wojsko rozpoczęło zmasowaną ofensywę. Iraccy żołnierze przy wsparciu amerykańskich pojazdów opancerzonych i czołgów wyruszyli na Kirkuk. Siły zbrojne podobno odnotowały już pewne straty na obrzeżach miasta, lecz Kurdowie nie chcą prowadzić bezpośredniej walki ponieważ przeciwnik jest zbyt silny, dlatego zdecydowali się wycofać, skupiając się na obronie Kirkuk.

Według mediów, doszło do wymiany ognia między stronami konfliktu, lecz bardzo trudno jest teraz ustalić liczbę ofiar. Panuje zbyt wielki natłok informacji. Irak twierdzi, że wojsko przejęło już kontrolę nad bazą wojskową, rafinerią ropy naftowej oraz lotniskiem i to bez żadnej walki. W chwili obecnej, siły zbrojne starają się otoczyć Kirkuk.

Irak rozpoczął również atak na miasto Taza Khurmatu i przygotowuje się do ofensywy niedaleko Mosulu. Kurdowie bez żadnego wsparcia z zewnątrz na dłuższą metę nie mają szans utrzymać swoich pozycji, dlatego zrozumiałe jest, że nie chcą angażować się w walkę. Należy pamiętać, że całej tej sytuacji pilnie przyglądają się sąsiedzi – Iran i Turcja w mniejszym lub większym stopniu wspierają Irak.

Nad miastem Kirkuk krążą podobno amerykańskie samoloty wojskowe. Rząd Stanów Zjednoczonych nie popierał wcześniej kurdyjskiego referendum niepodległościowego mając świadomość, że wynik głosowania nie spodoba się władzom w Bagdadzie. Chęć oderwania się …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/wojsko-irackie-ofensywe-przeciwko-kurdom/