Czy rośnie ryzyko wojny? (2/3)

Czy rzeczywiście rośnie ryzyko wojny? (cz.2)

 

 [ rośnie ryzyko ]

Boztay_Akimkhan / Pixabay

Azja Środkowa – zapomniany region
Azja Środkowa jest równie ciekawa, ponieważ oddziałuje na nią sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie, jak również rywalizacja Rosji i Chin. Jest to jedno z najciekawszych zjawisk w ogóle z jakim mamy dzisiaj do czynienia na świecie. Z niezrozumiałych powodów w ogóle nie obserwujemy tego regionu, chociaż jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa świata. Rywalizacja tych dwóch mocarstw i mieszanie się USA do spraw regionu – to możliwe czynniki zapalne.

Wzrost transferu surowców z krajów regionu do Chin z pominięciem Rosji jest traktowany w Moskwie jako poważne zagrożenie dla jej interesów. Tylko problem polega na tym, że relacje tam są zero-jedynkowe. Im bardziej Chiny będą się tam umacniać, tym bardziej Rosja będzie skłonna do ułożenia się z Zachodem, ponieważ to jest jej miękkie podbrzusze. Krajem kluczowym dla regiony jest Kazachstan, a największe niebezpieczeństwo dla pokoju jest pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią. Ten konflikt ma linie frontu, okopy z obu stron, a strzelanie do siebie nie jest niczym nadzwyczajnym.

Chiny i Pax Americana
Azja Południowo-Wschodnia to wielki znak zapytania. Wzrost potęgi Chin wyzwala większe ciśnienie na ich otoczenie, jak również na obowiązujące od pokonania Japonii Pax Americana. Możliwych punktów zapalnych nie brakuje. Tajwan, Morze Południowo-Chińskie, oczywiście granica koreańska, czy stary konflikt pomiędzy Wietnamem i Chinami. Czynnikiem destabilizującym region są rosnące ambicje Chin. Przy czym istotnym czynnikiem zagrożenia dla pokoju globalnego może być zderzenie pomiędzy Chinami a USA.

Jeżeli Chiny nadal będą rozbudowywać flotę i sieć baz morskich i lotniczych, potrzebnych do ochrony „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”, to prędzej niż później dojdzie do zderzenia. Kluczowa dla Chin cieśnina Malakka – region wspólny dla Morza Andamańskiego i Południowochińskiego oraz Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku to obecnie chyba najważniejszy dla świata obszar tranzytowy, a zarazem obszar o znaczeniu strategicznym. W tym regionie oczywiście liczą się także Indie, które nie mają zamiaru patrzeć bez reakcji na rozpychanie się Chin w obszarze, który uważają za swoją strefę wpływów.

Nie bez znaczenia są również konflikty w samych Chinach. Tybet spacyfikowano, jednak mniejszości narodowe, w tym Muzułmańskie są zagrożeniem dla stabilności obrzeży państwa. Niesłychanie interesujący może być konflikt pomiędzy Hong-Kongiem a Chinami kontynentalnymi. Bunt niepokornego miasta, którego autonomia ulega stałemu krępowaniu jest wysoce prawdopodobny.

Na kierunku chińskim bardzo ważny jest aspekt wojny gospodarczej. Stany Zjednoczone zorientowały się, że co prawda zyskują na globalizacji, ale Chińczycy zyskują więcej. Jeżeli Chiny będą zdolne do wylansowania swojej waluty na skalę globalną, tak żeby mogła zagrozić Dolarowi, to będzie najmocniejszy cios jaki mogą zadać Ameryce. Równie ważny jest aspekt technologiczny, to już nie jest kraj tanich podróbek, masowo wysyłanych na cały świat. Oni dzisiaj generują technologię i co jest szczególnie ważne – własne marki, które zaczynają być widoczne globalnie, podobnie jak wcześniej marki koreańskie.

Chiny i Indie potrzebują surowców. Przede wszystkim ropy naftowej i gazu. Warto zwrócić uwagę na to, że te rosnące populacje się bogacą. To oznacza, że ich obywateli stać już na coś więcej, niż rower. Motoryzacja krajów azjatyckich to prawdopodobnie najważniejszy proces społeczno-gospodarczy rzutujący na cały świat. Wzrost zamożności mas powoduje większe aspiracje, a to ma swój skutek dla zwyczajów konsumpcyjnych. W konsekwencji będzie potrzeba więcej surowców i żywności, to co jest dostępne będzie drożeć. Co będzie rodzić kolejne konflikty, w tym już istotne konflikty o dostęp do wody.

Ten ostatni aspekt jest fundamentalny dla relacji Chin i Indii, które są uzależnione od rzek biorących swój początek wysoko w górach, gdzie Chińczycy mają istotne plany hydrotechniczne.

Jutro zapraszamy na część 3-cią.

Źródło: Obserwator Polityczny

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/czy-rosnie-ryzyko-wojny-2-3/