Plany podziału Syrii – izraelskie wojsko wkroczy na jej terytorium

USA przedstawiło plan podziału Syrii, a izraelskie wojsko wkroczyło na jej terytorium.

Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

#RAND, tj. think tank z Pentagonu, planuje podzielić Syrię w ten sam sposób, jak trzydzieści lat temu podzielono Bośnię. Skutki tego przedsięwzięcia nietrudno przewidzieć: wbrew zapewnieniom Amerykanów będą to czystki etniczne oraz kolejne fale emigrantów.

podziału Syrii photo                                                  Zdjęcie z Chaoyue Pan Attribution-NonCommercial-NoDerivs License

 

RAND opublikował raport z propozycją rozwiązania syryjskiego konfliktu:

„Podobnie jak to miało miejsce w Bośni w latach 90-tych, pokój zostanie osiągnięty poprzez: zmiany demograficzne i ich akceptację przez strony zewnętrzne oraz dojście do stanu wyczerpania walczących. Jednakże w odróżnieniu do Bośni, pokój będzie opierał się tutaj na szczegółowo spisanym porozumieniu, lecz na zbiorze lokalnych i międzynarodowych ustaleń. Punktem wyjściowym do rozpoczęcia ich spisywania powinno być ogłoszenie zawieszenia broni między Rosją, Turcją a Iranem. Potem trzeba będzie podjąć kolejne działania. Długotrwałe porozumienia będą bardziej skuteczne, jeśli wyrażą na nie zgodę wszyscy czołowi gracze, w tym Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w walce z Assadem.”

a

RAND chce podzielić kraj na poszczególne strefy wpływów. Największy obszar (fioletowy), rozciągający się od zachodniego wybrzeża do wysokości miasta Deir Ezzor, lecz bez Rakki, będzie podlegać władzom z Damaszku i Rosji. Teren (żółty) wyzwolony przez Turcję w trakcie operacji Euphrates Shield oraz prowincja Idib będą kontrolowane przez Erdogana. Zaś większość północnej części Syrii (pomarańczowy) podlegać będzie Syryjskim Siłom Demokratycznym, czyli Kurdów dowodzonych przez USA.

Z powyższego podziału wynika, że RAND proponuje powierzenie terenów roponośnych (Rakka i Deir Ezzor) oraz tych zajętych przez ISIS „międzynarodowej administracji” (zielony):

„Proponujemy, aby Stany Zjednoczone po wyzwoleniu prowincji Rakka oddały ją w ręce międzynarodowej administracji. Tym samym powstanie obszar neutralny, który do czasu rozwiązania konfliktu nie będzie podlegał ani reżimowi ani opozycji.”

Kontrolę nad tym terenem sprawować ma ONZ poprzez lokalne rady. Jednak RAND nie chce, by wysłano tam siły pokojowe ONZ. Zamiast tego ONZ przekażą to upoważnienie wojskom koalicji, tj. Stanów Zjednoczonych, Rosji i ich sojuszników, wśród których odpowiednie miejsce zajęłaby Turcja.. RAND tłumaczy, że rozwiązanie pozwoli uchronić przejęcie Rakki czy Deir Ezzor przez Kurdów lub ISIS.

Na syryjskiej mapie w strefie wpływów Turcji …

… czytaj całość tutaj: Wolna Polska

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/podzialu-syrii-izraelskie-wkroczy/