Proszę przestać myśleć że już NIGDY nie będzie WOJNY!
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość
Proszę przestać myśleć, że już NIGDY nie będzie WOJNY. Nie znaczy to jednak, że trzeba zacząć myśleć takimi kategoriami, jakby miała ona wybuchnąć dzisiaj wieczorem. Oba typy myślenia są destruktywne, redukcyjne i w swojej istocie odwołują się do jednego i tego samego modelu zdarzeń, który nie odzwierciedla pełni spektrum możliwych do pojawienia się wariantów i scenariuszy. Problem polega bowiem na tym, że stan, w którym ryzyko zaistnienia wojny, może przez długi czas, być o wiele bardziej prawdopodobny niż podtrzymanie stanu pokoju.
Problem ten wynika z przyłożenia zasad Teorii Gier, do politologii, w czym wielką zasługę mają także polscy uczeni (Z. Pietraś „Decydowanie polityczne” – to lektura obowiązkowa dla każdego czytelnika tego portalu – naprawdę warto się wysilić, książkę zdobyć, trzeba koniecznie przeczytać). Szkoda, że politycy w Polsce, nie przywiązują do tych zagadnień właściwej wagi. W skrócie chodzi o umiejętność budowy schematów koncepcyjnych w sposób umożliwiający zachowanie się wszystkich znanych uczestników gry. Przy czym analiza strategiczna przy wykorzystaniu Teorii Gier ma tą wadę, że zakłada a priori – skorelowanie strategii, tj. taki przypadek, że gracze w podobnych okolicznościach mając przed sobą analogiczne sytuacje decyzyjne zachowają się w sposób optymalny, podejmując decyzje minimalizujące ryzyko. W realnej polityce trzeba na to brać poprawkę, bo czy to populizm, czy to przypadek, czy też prowokacja (wpływ) czynnika trzeciego, nie biorącego udziału w grze – może spowodować, że zwykła równowaga będzie w danym układzie niemożliwa. Wniosek z tego jest mniej więcej taki, że w ocenie prawdopodobieństwa wystąpienia wojny, nie można być w pełni logicznym, matematycznym i przewidującym, ponieważ nie da się wszystkiego przewidzieć. Tu nie chodzi też o zwykły przypadek, od tego jest teoria prawdopodobieństwa, tu chodzi o umiejętność prowadzenia gry, na raz na wielu poziomach. Wystarczy pobieżnie prześledzić historię, proszę wysilić pamięć i zastanowić się, czy ktoś widział jakąś, jakąkolwiek logikę w tego typu wojnach jak np. wojna Finlandii z ZSRR, wojna w Afganistanie (ta ostatnia), czy też w „Zimnej Wojnie”?
Wojna jest zjawiskiem tak dynamicznym i skupiającym w swoich przyczynach tak skomplikowane i złożone struktury różnych wiązek decyzyjno-warunkowych, że o wiele bezpieczniej jest założyć możliwość jej wystąpienia, niż …
Czytaj dalej na Proszę przestać myśleć że już NIGDY nie będzie WOJNY.
http://obserwatorpolityczny.pl/