Co zabrać ze sobą do schronu
Strona źródłowa niestety przestała istnieć, kopia archiwalna na web.archive.org Autor materiału źródłowego: Grzegorz Kolak
Kiedyś przychodzi ten trudny czas gdy musimy spędzić tydzień, miesiąc lub jeszcze dłużej w schronie, który przygotowaliśmy sobie wcześniej. Prowadzimy tam swoje życie, które chcemy żeby wyglądało jak najbardziej normalnie. Chcemy żeby nie różniło się zbyt od naszej codzienności, było wygodne na tyle na ile to możliwe, było bezpieczne i nie nudne.
![[ schronu ]](https://www.wojna.info/wp-content/uploads/hotlink-ok/2017/02/10627735235_a70249f823_b_doomsday_2017-02-20.jpg)
Zdjęcie z olavXO Attribution License
Wyobrażacie sobie siedzieć przez miesiąc w pomieszczeniu 4×5 m w cztery osoby i nie mieć nic do zrobienia? A w dodatku bez tych wszystkich rzeczy, które używacie na co dzień ale nie zwracacie na nie uwagi? Zapomnicie na przykład zabrać ze sobą pastę do zębów. Albo szczoteczki. Lub jedno i drugie. Nie byliście przygotowani i w pośpiechu zwyczajnie nie pomyśleliście o kilku drobiazgach. Jeżeli wyjeżdżacie na wakacje, łatwo możecie uzupełnić wszystko wchodząc do najbliższego sklepu. Gdy przychodzi kryzys, zaczynają się zamieszki lub działania wojenne, nie pójdziecie do sklepu żeby uzupełnić braki. Trzeba o tym pomyśleć wcześniej. Zapasy róbcie wtedy, gdy nikt wokół was nawet o tym nie myśli.
W ukraińskim Donbasie pierwszą oznaką nadchodzącej wojny byli ludzie, którzy wchodzili do supermarketów z wózkami na zakupy i wychodzili z nich z wózkami wypełnionymi po brzegi puszkami z jedzeniem i innymi potrzebnymi rzeczami. Oni wiedzieli co nastąpi. Przygotowali się do tego. A potem już było za późno. Ceny wzrosły, bankomaty przestały wypłacać pieniądze, na ulicach pojawili się ludzie z bronią a sklepy zostały zamknięte. Wielu ludzi zostało w tragicznej sytuacji (relacja z oblężonego Sarajewa) – bez pracy, bez pensji, bez emerytur. Czas anarchii lub wojny nie jest przyjemny. Ludzie, którzy nigdy nie przeżyli wojny mają na jej temat różne wyobrażenia. Na ogół nie są one nawet zbliżone do rzeczywistości. To nie to, co w filmach pokazują. Dla tego warto zajrzeć do źródeł (rosyjskie źródło), które pokazują jak to wygląda w praktyce.
Jeśli miałbyś trzy miesiące na przygotowanie się, co byś zrobił?Trzy miesiące? Uciekaj z kraju? (żarty) Dziś wiem, że wszystko może nastąpić bardzo szybko. Mam zapas żywności, artykułów higienicznych, baterie. Tyle, by przetrwać przez sześć miesięcy. Mieszkam w bardzo bezpiecznej płaskiej okolicy i we własnym domu ze schronem, w wiosce 5 km od centrum. To mała wioska, większość ludzi jest tam dobrze przygotowanych – wojna nauczyła ich. Mam cztery karabiny i 2000 nabojów do każdego. Mam ogród i nauczyłem się ogrodnictwa. Ponadto mam dobry instynkt. Wiesz, kiedy wszyscy wokół ciebie informują cię, że wszystko będzie dobrze, ale ja wiem, że to wszystko może się zawalić, to mam siły do tego, co trzeba zrobić, aby chronić swoją rodzinę.
O jedzeniu już pisałem wcześniej. Teraz czas na pozostałe rzeczy, które ułatwiają pobyt w schronie. W sieci możecie znaleźć wiele list, które są przygotowane dla osób, które chcą zrobić zapasy na trudny czas. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych jest to szeroko rozpowszechnione i to szczególnie na amerykańskich stronach możemy znaleźć najwięcej tego typu instrukcji.
Jesteśmy jednak w Polsce i nasze działania powinniśmy dostosować do naszych warunków i naszych przyzwyczajeń. Każda lista, którą przygotujemy będzie częściowo ułomna. Zawsze okaże się, że zapomnieliśmy czegoś ważnego zabrać ze sobą. Z drugiej jednak strony zaraz się okaże, że bez tej ważnej rzeczy też można żyć.
To, co poniżej nie obejmuje samego wyposażenia schronu, które jest niezbędne i musimy je mieć. Wentylacja i filtracja, radio i inne środki komunikacji, toaleta sucha, łóżka i inne meble – to wszystko powinno być na wyposażeniu samego schronu i tymi rzeczami zajmujemy się w innych miejscach.
Naszą listę proponuję podzielić na trzy części: niezbędne w schronie, potrzebne w schronie oraz rzeczy, które możemy zabrać ze sobą, bo ułatwią nam życie.
Trzy gwiazdki oznaczają rzecz absolutnie niezbędną, dwie to coś, co jest bardzo przydatne, a jedna – ułatwienie życia.
To nie jest kompletna lista rzeczy, które należy zabrać ze sobą do schronu. Powyższe to tylko pewna sugestia. Każdy musi sobie sam zrobić taką listę w zależności od tego, jakie ma indywidualne potrzeby. Ja oparłem się na kilku źródłach i własnym doświadczeniu. Możecie poszukać innych źródeł, dostępnych też w polskim internecie.
Źródła: survivethecomingcollapse.com thesurvivalistblog.net survivalcache.com oraz FEMA checklist (*.pdf)
[…] W tej kwestii proszę skorzystać z gotowych poradników dla osób przygotowujących schron. Poza zapasem wody reszta będzie podobna.– Zapasy żywności– Co do schronu by mieć „wszystko” […]
Napisałeś czajnik elektryczny, ale nie dodałeś, że do tego baterie 😀