Schron – co do środka? | Pełna kopia

Wyposażenie schronu.

Strona źródłowa przestała istnieć, zawartość odzyskana dzięki https://web.archive.org
Autor materiału źródłowego: Grzegorz Kolak

Budując schron musimy zaplanować nie tylko do czego ma służyć.  Konieczne jest ustalenie jak będzie wyposażony. Co będzie zawierał a co możemy sobie odpuścić. Zamiast wyważać otwarte drzwi możemy skorzystać z gotowców czyli spisów zawartości i wyposażenia schronów z firm produkujących je i sprzedających.

Ponieważ główny rynek i sprzedawców i klientów znajduje się w Stanach zjednoczonych, użyjemy w tym artykule przykładów właśnie stamtąd pochodzących.

schron co środka

Jedna z wersji schronu firmy Ultimate Bunker

Na pierwszy ogień Ultimate Bunker. Podstawowy schron o wymiarach (domyślam się, że zewnętrznych) 10×30 stóp czyli 3 m x 9 m za 69 000 $. Wersja podstawowa. Od tej ceny się zaczyna. Każda zmiana opcji będzie prowadzić do wzrostu ceny.

A więc wyposażenie to:

  1. System filtracyjny z filtrami powietrza dla skażeń biologicznych,
  2. Stalowe drzwi wejściowe,
  3. 2 łóżka,
  4. Zlewozmywak,
  5. Prysznic,
  6. Toaleta,
  7. System alarmowy,
  8. Telewizor,
  9. Bojler,
  10. Mikrofalówka,
  11. Mała kuchenka elektryczna,
  12. Zawory przeciw wybuchowe,
  13. Schody z włazem,
  14. Podłoga ze sklejki,
  15. Wykładzina dywanowa,
  16. Stół i krzesła
  17. Pomalowane ściany,
  18. Oświetlenie LED-owe,
  19. Pompa do wody,
  20. Przełącznik zasilania 110/240 V,
  21. Mały panel słoneczny,
  22. Zapasowy akumulator i prostownik,
  23. Złącze do instalacji wodnej,
  24. Przyłącze kanalizacyjne,
  25. Zabezpieczenie antykorozyjne z poliamidu.

 

Uff, dużo tego. Powyższe wyliczenie pochodzi ze strony firmy i podaję je na jej odpowiedzialność. Co z tego wynika? Ano to, że to jest raczej piwniczka a nie bunkier. Nie posiada generatora, jest podpięty do instalacji wodnej i kanalizacyjnej, ma energochłonne urządzenia takie jak bojler, kuchenka elektryczna i mikrofalówka. Jeśli zasilanie będzie nam dostarczane z zewnątrz, to możemy sobie przyjemnie pomieszkać na dole. Albo zaprosić dziewczynę na weekend. Ale wtedy lodówka by się jeszcze przydała. W dodatkowym, opcjonalnym wyposażeniu znajduje się generator prądu oraz inne dodatkowe wyposażenie, które już robią z piwniczki prawdziwy schron.

Jak to w firmie, szczegóły można ustalić indywidualnie i dobrać odpowiednie dla naszych celów wyposażenie.

Następny w kolejności jest bunkier firmy, która chwali się, że produkuje najwięcej bunkrów i schronów w Stanach Zjednoczonych. To firma Atlas, o której na pewno napiszę jeszcze nie raz. Swoje schrony produkują ze specjalnej falistej, ocynkowanej blachy. Efekt finalny ma kształt walca. I poniżej kolejna wyliczanka.

  1. Wejście w kształcie rury o średnicy 122 cm, z włazem,
  2. Wyjście ewakuacyjne z ukrytym włazem,
  3. Blachy cięte laserem,
  4. Łóżka z szafkami pod nimi,
  5. Schowki pod podłogą,
  6. Blat kuchenny,
  7. Zlewozmywak,
  8. Zawory 3/8”
  9. Rury ocynkowane,
  10. Podłoga z płyt OSB,
  11. Szwajcarski system filtrujący,
  12. Zawory przeciw wybuchowe,
  13. Zewnętrzne pokrycie farbą epoksydową,
  14. Instalacja elektryczna dwu napięciowa,
  15. Oświetlenie zasilane niskim napięciem,
  16. Gniazdka elektryczne,
  17. Przewód doprowadzający powietrze,
  18. Łazienka.

 

Wnętrze.

Podobnie jak w pierwszym przykładzie, tutaj także mamy przyjemne podziemne mieszkanko chociaż bez telewizora i nawet bez akumulatorów (w tej opcji nawet nie są potrzebne). Dopiero nabywając opcjonalne wyposażenie za ciężkie $$ możemy mieć bardziej komfortowe poczucie, że jak walnie bombą atomową to przeżyjemy na dole te kilka dni aż spadnie najgorszy opad radioaktywny i będziemy mogli wyjść.

Firma w opcjach ma telewizor, radio krótkofalowe, licznik promieniowania, akumulatory żelowe, panele słoneczne, zbiorniki na wodę i paliwo, generator prądu a nawet meble z dębu czerwonego. Wybierać i przebierać.

Następna jest Utah Shelter System. Liczyłem na wypisanie kolejnej listy, co jest łatwe, proste i przyjemne ale ci dali opisy ze zdjęciami. Przetłumaczę z grubsza ogólne informacje. Zdjęcia możecie obejrzeć na ich stronie.

Przede wszystkim podają informację, że 8 stóp czyli niecałe 3 metry ziemi będzie praktycznie chronić przed każdym napromieniowaniem. Czyli jak bomba atomowa wybuchnie w odległości 2,5 km to nie musimy się przejmować… promieniowaniem. Nie musimy się też przejmować niczym innym bo z takiej odległości to nas wymiecie razem ze schronem jak będzie odpowiednio duża. Czyli sprawę radiacji mamy odfajkowaną. Taka warstwa ziemi chroni też przed impulsami elektromagnetycznymi. Takimi na przykład jak ze słońca albo z wybuchu w atmosferze bomby neutronowej.

Filtry biologiczne i chemiczne wraz ze szczelnymi włazami chronią przed skażeniami z zewnątrz. To w tej chwili standard przy wszelkiego rodzaju schronach z wymuszoną wentylacją.

Wejście, które może być usytuowane wewnątrz pomieszczenia. Na przykład w szopie, w garażu lub w innym budynku. Wyjście ewakuacyjne jest wtedy poza budynkami i może być ukryte. Oświetlenie – w tej chwili podstawą w takich systemach są LEDy, ponieważ zużywają najmniej energii.

Proponują także ogrzewanie schronu. A to z powodu trzęsień ziemi. W razie zburzenia budynków nadziemnych można się będzie przenieść pod ziemię i mieszkać tam przez pewien czas. Pod ziemią jest chłodno więc dobrze mieć ogrzewanie. Ale tylko w wypadku gdy mamy dostęp do sieci energetycznej.

Energia: akumulatory 12V, panele słoneczne i generator na ropę. Proponują generator o mocy wyjściowej 2 kW lub mniejszy. Taki powinien być wystarczający. Z jedną uwagą: generator albo powinien móc obsługiwać urządzenia elektroniczne (nie każdy jest do tego przystosowany – są to tak zwane generatory inwertorowe) albo mieć podłączony specjalny stabilizator napięcia.

Dalej jest komunikacja czyli radio globalne i CB radio lub radiostacja krótkofalowa. Każde z tych urządzeń służy do czegoś innego. Oczywiście anteny do każdego z nich są podłączone na zewnątrz.

Na koniec stół, krzesła, półki na żywność i inne rzeczy, kuchenka. Normalne wyposażenie małego mieszkania. No i łazienka. Ta firma instaluje toalety chemiczne. Czyli takie toi-toie. No i właśnie na temat toalet poświęcę cały artykuł, ponieważ jest to ważny temat i są różne zdania jak powinna wyglądać toaleta w takim małym zamkniętym systemie. Ale na razie to koniec, finito. Możecie sobie zrobić własne listy tego, w co powinien być wyposażony wasz schron.

Strona źródłowa przestała istnieć, zawartość odzyskana dzięki https://web.archive.org

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/schron-co-do-srodka-pelna-kopia/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x