Schron – jak nie zwariować | Prawie pełna kopia

Co zabrać ze sobą do schronu – gry i zabawy

Strona źródłowa przestała istnieć, zawartość odzyskana dzięki https://web.archive.org
Autor materiału źródłowego: Grzegorz Kolak

Jeśli przyjdzie nam spędzić sporo czasu w schronie, będziemy musieli coś robić z czasem, który mamy do dyspozycji. Gdy sytuacja zmusza kilka osób do spędzenia dłuższego czasu na małej powierzchni, reguły życia się zmieniają.

jak nie zwariować photo

Ludzkość ma jednak dużo doświadczeń z tym związanych: więzienia, stacja kosmiczna, okręty podwodne, łodzie i okręty pełnomorskie, stacje arktyczne itp. Większość z  tych sytuacji jest dobrowolna. Możemy się z nich czegoś nauczyć i nie wyważać drzwi, które stoją otworem.

Kwestią jest natomiast ustalenie zasad współpracy i spędzenie czasu w taki sposób, abyśmy nie mieli potem poczucia, że był to czas stracony. I nie pozabijali się nawzajem.

Gry

  1. W schronie pozostawmy na stałe kilka gier. Zwykłe, tradycyjne gry typu karty – są najbardziej uniwersalne. Dobrze jest też umieć w karty grać. Gier w karty jest wiele ale trzeba je znać.
  2. Scrabble albo gra podobne do tej gry. Jest dosyć uniwersalna i każdy będzie w stanie w nią zagrać, natomiast różnica wieku graczy może mieć znaczenie.
  3. Inne gry planszowe, które bardzo łatwo kupić w sklepie lub przez internet. Wpisać w wyszukiwarkę gry planszowe i znajdziemy mnóstwo sklepów z grami. Można wtedy coś sobie wybrać.
  4. Następnie mamy kostkę Rubika, puzzle, gry strategiczne, ekonomiczne, chińczyk, szachy itp. itd. Wybierzmy to, co lubimy.

 

Krzyżówki, szarady, rebusy, które łatwo znaleźć w gazetach lub kupić specjalne wydawnictwa temu poświęcone. Są dostępne we wszystkich kioskach, szczególnie na dworcach.

Krzyżówka

Przyrządy do ćwiczeń fizycznych. Jeżeli mamy na tyle miejsca, możemy zainstalować w schronie przyrządy, dzięki którym będziemy utrzymywać swoją kondycję fizyczną w dobrym stanie. Jeśli miejsca mamy dużo a fundusze nie są na wyczerpaniu, możemy zainstalować rowerek. W dodatku jeśli uda nam się go podłączyć do mechanizmu wentylującego, będziemy oszczędzać energię. Nie jestem pewien czy wydajność będzie godna uwagi ale można spróbować. Stepper zajmuje mniej miejsca niż rower. Ale nie podłączymy go łatwo do żadnego urządzenia odzyskującego prąd. Natomiast łatwo umieścić w którymś miejscu drążek do podciągania, hantle, matę do jogi itp.

Książki do czytania. To jest łatwe i popularne. Książki zajmują dużo czasu więc są bardzo praktyczne. Mogą być nasze ulubione oraz takie, których jeszcze nie czytaliśmy. Zawsze pamiętajmy o wszystkich osobach, które są potencjalnymi użytkownikami schronu – zarówno dorosłych jak i dzieciach. Do książek możemy dołączyć czasopisma. Najprostszy i najtańszy sposób to odłożenie gazet i periodyków, które wcześniej kupiliśmy i przeczytali. Zamiast je wyrzucać, niech wylądują w schronie.

Książki do nauki. Mamy dzieci? Niech się uczą. Po wyjściu na zewnątrz życie dalej się będzie toczyć. Trudno powiedzieć jakie, ale po co być pesymistą? Samo to, że siedzimy w schronie jest wystarczająco pesymistyczne. Lepiej przyjąć, że będzie dobrze niż potem narzekać, że zmarnowaliśmy czas. książek do nauki nie musimy na stałe trzymać w schronie, bo prawdopodobnie są używane na bieżąco. Jednak gdy nadejdzie godzina zero i w biegu będziemy starali się o wszystkim pamiętać, nie zapomnijmy o książkach do nauki. Zróbmy listę potrzebnych rzeczy.

Elektronika i rozrywka przy użyciu urządzeń cyfrowych. W tym wypadku jedna rzecz jest ważna i musimy ją brać pod uwagę. Zużycie energii. Każde urządzenie elektryczne zużywa prąd, nawet jeżeli nie jest włączone a jedynie w stanie czuwania lub podłączone do sieci. A w schronie, odcięci od zewnętrznych źródeł zasilania energia, którą będziemy dysponować będzie bardzo ograniczona. Gdy urządzenie takie jak laptop lub konsola do gier działa na własnej baterii, to prędzej czy później trzeba ją naładować! Czyli w takim układzie zamkniętym jak schron można je traktować jak podłączone do sieci. Jeśli to sobie uświadomimy, łatwiej nam będzie używać dostępnych zasobów.

Pamiętajmy jednak, że w czasie kryzysu prawie na pewno będziemy odcięci od sieci, więc wszystkie gry i filmy musimy mieć na dysku twardym lub na płytach! Nie pogramy sobie w Counter Strike online.

Płyty możemy trzymać w schronie, zwłaszcza takie, których nie potrzebujemy na co dzień. Możemy zrobić podobnie jak z przeczytanymi gazetami i książkami. Zamiast wyrzucać – przenieść do schronu jakąś rozsądną ilość.

Strona źródłowa przestała istnieć, zawartość odzyskana dzięki https://web.archive.org

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/schron-jak-nie-zwariowac-prawie-pelna-kopia/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x