USA zestrzeliły w Syrii irańskiego uzbrojonego drona

USA zestrzeliły w Syrii kolejnego irańskiego uzbrojonego drona.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

W południowej części Syrii dzieją się niepokojące rzeczy. Stany Zjednoczone wyraźnie wzmacniają swoje siły przy przejściu granicznym z Irakiem a dziś amerykańskie wojska zestrzeliły drona należącego do Iranu. W ciągu dwóch tygodni, USA uziemiły już dwa irańskie uzbrojone bezzałogowce oraz jeden syryjski samolot Su-22.

[ USA zestrzeliły ]

Zdjęcie z roberthuffstutter Attribution License

Jak podano w komunikacie prasowym, siły USA namierzyły bezzałogowca, który leciał w kierunku tzw. strefy bezpieczeństwa przy iracko-syryjskim przejściu granicznym gdzie stacjonują wojska amerykańskie. Dron Shahed 129, który przypomina amerykańską maszynę MQ-1 Predator, został przechwycony przez myśliwiec F-15 a następnie zestrzelony. Jest to już drugi taki przypadek w ostatnim czasie. Poprzednie zdarzenie wydarzyło się mniej więcej w tym samym miejscu z tą różnicą, że Shahed 129 otworzył wtedy ogień w kierunku wojsk amerykańskich

Tymczasem po zaatakowaniu syryjskiego samolotu Su-22 niedaleko Rakki, Rosja postanowiła zawiesić ważne porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, które pozwala zapobiegać incydentom i zapewnia bezpieczeństwo operującym nad Syrią samolotom wojskowym. Ministerstwo Obrony podało, że od 19 czerwca maszyny należące do zachodniej koalicji będą namierzane i śledzone jako potencjalne cele do zestrzelenia. Konflikt na linii Rosja-USA sprawił, że Australia postanowiła wstrzymać loty nad Syrią w obawie przed zaostrzeniem sytuacji.

Kolejna niepokojąca informacja dotyczy wysłania dodatkowych wojsk amerykańskich w południowej części Syrii. USA rozmieściły tam mobilne wyrzutnie rakiet HIMRAS, które mogą atakować cel oddalony nawet o 300 kilometrów, zatem w zasięgu tego systemu znajduje się większość terytorium Syrii – rakiety teoretycznie mogłyby dolecieć do stolicy Damaszku lub do Rakki. Działania Stanów Zjednoczonych podyktowane są ostatnimi sukcesami armii rządowej, która otoczyła tzw. strefę bezpieczeństwa i dotarła do irackiej granicy.

Wszystko wskazuje na to, że Stany Zjednoczone nie wycofają się z Syrii. W chwili obecnej pomagają Kurdom odbić Rakkę z rąk ISIS, zaś około 50 kilometrów na zachód w pobliżu miasta Tabqa powstaje kolejna baza wojskowa. Jak wiadomo, kwestia Kurdów jest dla Turcji niezwykle drażliwa a Amerykanie …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/usa-zestrzelily-iranskiego-drona/