Stany Zjednoczone – przygotowania do prewencyjnego ataku na Iran

Stany Zjednoczone przygotowują się do prewencyjnego ataku na Iran

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Uderzenie militarne na #Iran wydaje się o wiele bardziej prawdopodobne za rządów Donalda Trumpa, niż Baracka Obamy. Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że porażka Hillary Clinton uratuje świat przed kolejną wojną światową. #Trump jest absolutnie przeciwny wojny z #Rosją i przedstawiał się wszystkim jako człowiek, który chce zrobić Ameryce dobrze, ale to nie oznacza, że jest zażartym pacyfistą.

[ prewencyjnego ataku ]

Zdjęcie z Gage Skidmore Attribution-ShareAlike License

Nowy prezydent #USA, jak się okazuje, ma po prostu inne priorytety. Obietnice, związane między innymi z zatrzymaniem islamizacji kraju, pozwoliły mu dojść do władzy i choć ma wielu przeciwników należy przyznać, że osiągnął sukces.

Zatem wojna USA-Rosja wydaje się obecnie mało prawdopodobna, ale na celowniku Trumpa znajduje się między innymi Iran.

Prowadzony w tym kraju program nuklearny, choć mocno ograniczony w wyniku zawartej kilka lat temu umowy, oraz program rakiet balistycznych działa na Stany Zjednoczone niczym płachta na byka. Sytuacja jest w pewnym sensie wręcz komiczna – najpierw irański rząd był zmuszany do zaakceptowania warunków Zachodu po czym stwierdzono, że porozumienie jest „fatalne” i należy od niego odejść. Iran jest obecnie traktowany na równi z Koreą Północną. Pod groźbą sankcji, nie wolno mu rozwijać programu nuklearnego, nawet pod nadzorem zachodnich ekspertów, ani testować rakiet balistycznych.

Pod koniec stycznia, Iran w ramach testów odpalił rakietę balistyczną. Stany Zjednoczone nie słuchają żadnych wyjaśnień, choć to dziwne, że jakieś odległe suwerenne państwo musi się tłumaczyć drugiemu ze swoich działań. Zresztą Iran od wielu lat padał ofiarą agresorów (inspirowany przez CIA zamach stanu w 1953, wojna irańsko-iracka w latach 1980-1988 prowadzona rękami USA). Amerykanie mówią, że kraj Bliskiego Wschodu nie ma prawa do opracowywania rakiet balistycznych średniego czy dalekiego zasięgu, nawet do celów obronnych. Nie wolno i tyle.

prewencyjnego ataku photo                    Zdjęcie z Casey Hugelfink Attribution-ShareAlike License 

Zasada ta została wielokrotnie złamana. Donald Trump powiadomił dziś, że Iran bawi się ogniem i lepiej żeby uważał. Amerykański rząd sugerował, że najbardziej prawdopodobną reakcją na test rakiety będzie nałożenie kolejnych sankcji. Należy również dodać, że dzisiaj …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

0 0 votes
Article Rating

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/stany-przygotowania-prewencyjnego-ataku/

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Znafca

Gdyby Iran nie robił numerów jak z Salmanem Rushdie czy tym bardziej nie groził żydkom to mieliby szanse na uniknięcie tego.A tak jest sporo gorzej.