Wywiad USA obawia się rosyjskiej interwencji w Libii

Stany Zjednoczone obawiają się rosyjskiej interwencji w Libii.

autor: John Moll ()
Fragment tekstu źródłowego - kliknij w tytuł lub źródło (pod tekstem) by przeczytać całość

Jak podaje #amerykański #wywiad, w #Egipcie w pobliżu granicy z #Libią pojawiły się rosyjskie siły specjalne i drony. Nie jest tajemnicą, że #Rosja angażuje się w wojnę w #Libii, wspierając jedną ze stron. USA obawiają się „syryjskiego scenariusza”.

interwencji w Libii photo                                                                             Zdjęcie z Magharebia Attribution License

Agencja Reuters, powołując się na informacje wywiadowcze oraz amerykańskich i egipskich dyplomatów twierdzi, że rosyjskie wojska stacjonują w bazie lotniczej w Sidi Barrani, skąd mają łatwy dostęp do Libii. Dowiadujemy się, że w zeszłym miesiącu w Egipcie również pojawiły się rosyjskie siły, które po 10 dniach weszły na terytorium Libii. Nie wiadomo jednak czy byli to żołnierze, czy najemnicy.

 

W kraju funkcjonują dwa rywalizujące ze sobą rządy – pierwszy znajduje się na zachodzie w Trypolisie i jest oficjalnie wspierany przez NATO i państwa zachodnie, zaś drugi położony jest na wschodzie w mieście Tobruk. Coraz więcej mówi się o tym, że Rosja wspiera działania marszałka Chalify Haftara, dowódcy Libijskiej Armii Narodowej, który działa po stronie wschodniego rządu. Wojskowy utrzymuje dobry kontakt z Rosjanami a w styczniu spotkał się z Ministrem Obrony Siergiejem Szojgu na pokładzie lotniskowca Admirała Kuzniecowa.

 

Przypuszcza się, że Rosja …

… czytaj całość tutaj: Zmiany na Ziemi

Permalink do tego artykułu: https://www.wojna.info/usa-rosyjskiej-interwencji-w-libii/